Sponsorlu Bağlantılar

Photoshop hazır çizim araçları

37 views
Sponsorlu Bağlantılar

Bu konumuzda photoshop da hazır çizim araçları hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Bu araçlar nelerdir bununla ilgili olarak sizlere bu makalemizde bilgi aktaracağız.

RECTANGLE TOOL ( DİKDÖRTGEN ARACI )

Hazır kalıpların kullanıldığı ilk çizim aracımız Rectangle tool yani dikdörtgen aracıdır. Bu aracımızın kısayol tuşu ( U ) harfidir.

Dörtgen veya kare şekiller çizmek için kullanılan hazır kalıpların olduğu araçlardır. Burada yukarıda örnek resimde gösterilen Renctangle Tool olarak kullanılan araç ile bunu yapabilirsiniz. Bu çizimleri niye path yolu ile Fill path ile içini doldurabilirsiniz.

İstenilen ölçüler ile çizim yapabilmek için rectangle tool işaretledikten sonra farenin sol tuşu ile bir kere çalışma sayfanıza dokunmanız yeterli olacaktır.

Bu alanda Width ve Height alanlarına oluşturacağınız ölçü değerlerini girerek kare veya dikdörtgen alan yerleştirebilirsiniz.

Bu alanda from center seçeneği işaretlerseniz orta nokta referans alınarak çizim yapılmaktadır. Çizim esnasında SHİFT tuşuna bastığınızda en ve boy oranı korunacaktır.

ROUNDED RECTANGLE TOOL ( YUVARLAK KÖŞELİ DÖRTGEN ARACI )

Bu araç yuvarlak köşeli dörtgen çizmek için kullanılmaktadır. Köşeleri yuvarlak şekilde çizmek için kullanılan aracımızdır.

Bu aracın kısayol tuşu ( U ) harfidir. Farenin sol tuşunu bir noktadan istediğiniz noktaya doğru bastırarak sürüklediğinizde oval köşeli dörtgen oluşturabilirsiniz.

SHİFT tuşuna basılı tutarak sürüklediğinizde sol köşe sabit olarak kalarak büyüyecektir.

 ELLİPSE TOOL ( ELİPS ARACI )

Daire, çember gibi çeşitli şekiller çizebileceğiniz bir araçtır. Bu aracın kısayol tuşu ( U ) harfidir. Bu araç ile elips şeklinde daireler çizimi için kullanılmaktadır.

SHİFT tuşuna basılı tutarak farenin sol tuşu ile çektiğinizde yuvarlak daire oluşturacaktır. Eller serbest olarak çizebileceğiniz gibi belirlediğiniz ölçülerde Width ve Height alanlarına değerler girerek de ölçülü bir çizim yapabilirsiniz.

POLYGON TOOL ( ÇOKGEN ARACI )

Bu aracımızla neler yapılır? Bu aracımızı kullanarak çokgenler, üçgen, beşgen veya yıldız gibi çokgen köşeli şekiller çizilmektedir.

Bu aracımıza çokgen aracı veya diğer adıyla polygon tool adı verilmektedir. Bu aracımız ile istenilen ölçülerde şekiller çizilmektedir.

Number of Sides; Bu araçta çokgen kenar sayısı belirlemek için kullanılır.

Smooth Corners; Yumuşak köşelere sahip olmak için kullanılır.

LİNE TOOL ( ÇİZGİ ARACI )

Bu araç ile düz çizgiler çizilmektedir. Düzgün çizgiler çizmek amaçlı olarak kullanılan hazır çizim araçlarından biridir.

SHİFT tuşuna basılı tutarak çektiğinizde düzgün hatlarla çizgi çekilmiş olacaktır veya yukarı aşağı doğru indirdiğinizde 45 derece açıyla devam edecektir.

CUSTOM SHAPE TOOL ( ÖZEL ŞEKİL ARACI )

Özel şekil aracıdır. Kısayol tuşu ( u ) harfidir. Hazır araçlardan biride özel şekil aracıdır. Bu aracı aktif hale getirdiğinizde özel işaretleri istenilen alanda kullanabilirsiniz.

Bu özel işaretleri shape üzerinden seçmeniz gerekecektir. Bu araç çubuğu yerinden belirlemeniz yeterli olacaktır.

Yukarıda alandan özel işaretleri seçebilirsiniz. Buradan müzik, film, hayvanlar ve onlarca özel simgeleri bu alandan bulabilirsiniz.

Custom shape aracı ile özel vektör çizimleri de yapabilirsiniz. Bunun için Edit > Define Custom Shape adımlarını takip edelim.

Karşınıza çıkacak alana çizimin ismini kayıt edelim. Çizim artık özek bir isimle kayıt edilmiş olacaktır. Daha sonra custom shape tool aracı üzerinden bunu tekrar çağırabilirsiniz.

Bu konumuzda özel çizim araçları veya diğer adıyla photoshop hazır çizim araçları kullanımı hakkında bilgi vermeye çalıştık. Konumuzla ilgili olarak sorularınız için sayfamızın hemen altında yorumlar sekmesi üzerinden bizimle paylaşabilirsiniz. KOD:2021-2022-2023-2024

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın