Sponsorlu Bağlantılar

Photoshop ‘da Select Modify Komutu ne işe yarar

38 views
Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki konumuzda Select dizini altında save selection ve load selection konularını incelemiştik. Bu yazımızda ise komut panel altında Select altında bulunan modify komutu ne işe yarar konusunda bilgi vereceğiz.

Seçili alan oluşturduktan sonra kullanılan bu aracın altında birkaç daha araç mevcuttur. Bunun altında şu araçlara yer verilmiştir.

Border, Smooth, Expand, Contract ve Feather araçları bulunmaktadır. Kısaca araçları açıklamak gerekirse kısaca bahsedelim.

BORDER KOMUTU;

Seçim yaptıktan sonra seçili alan etrafına bir adet daha seçili alan eklemek için kullanılan komuttur. Border komutudur.

Select > Modify > Border adımlarını kullanarak seçili alanın yanına bir seçili alan daha eklemek için kullanılmaktadır.

TAVSİYE VİDEO;

Bu alanı seçtiğinizde Width seçeneği gelecektir. Bu seçenekte mevcut seçimin etrafına ekleyeceğiniz seçili alan arasındaki mesafeyi belirtmektedir.

SMOOTK KOMUTU;

Bu araç ne işe yarar? Seçim yaptıktan sonra seçili alanların kenarlarını yuvarlamak için kullanılan bir araçtır. Burada Sample Radius seçeneği girdiğiniz değer doğrultusunda kenarları yuvarlamaktadır.

EXPAND KOMUTU;

Bu araç ne işe yarar? Seçim yapıldıktan sonra seçili alanı genişletmek için kullanılmaktadır. Select > Modify > Expand adımları ile kullanılmaktadır. Expand by değeri girdiğinizde piksel değeri kadarı kadar büyütmüş olursunuz.

CONTRACT KOMUTU;

Yukarıda verdiğimiz Expand örneğinde olduğu gibi seçili alanı daralmak için kullanılan bir araçtır. Select > Modift > Contract adımları seçtiğiniz de seçili alanı daraltacaktır. Bu alanda girdiğiniz menü Cobtract by değeri kadar piksel değeri kadar küçültülecektir.

FEATHER KOMUTU;

Son komutumuz seçimi yumuşatmak adıyla feather komutu kısayolu Shift + F6 tuşları ile açılmaktadır. Seçili alanlarda etrafını yumuşatmak için kullanmanız gereken komutudur. Burada girdiğiniz değer kadar etrafı yumuşatılmaktadır.

Bu konumuzda photoshop da modify komutu ve alt komutlarının kullanımı hakkında bilgi vermeye çalıştık. Konumuzla ilgili olarak sorularınız yorumlar sekmesinden bizimle paylaşabilirsiniz. KOD: 2021-2022-2023-2024

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın