Sponsorlu Bağlantılar

non system disk or disk error hatası çözümü

12.853 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bilgisayar sorunları konusunda bu yazımız da non system disk or disk error sorunu ve bu hata nasıl çözülür? Konusunda siz takipçilerimize yardımcı olmaya çalışacağız. Bilgisayarda sistemi açtığınızda yani boot olurken karşınıza siyah bir ekran gelerek bir uyarı mesajı alırsınız.

Bu uyarı mesajında “non-system disk or disk error replace and press any key when ready” mesajını aldığınızda sorunun harddisk tarafından olduğu ve işletim sisteminin olmadığı açılışta boot olamadığından az buçuk anlamışızdır.

non system disk or disk error hata mesajı bilgisayarda bir işletim sistemi olmadığından ve bilgisayarın bu işletim sistemini görmediği, okuyamadığı için açılışta boot sorunu yaşanmaktadır. Şimdi bu sorun nasıl çözülür?

NON SYSTEM DİSK OR DİSK ERROR HATASI

Bu önyükleme sırasında oluşan hata nedeniyle aşağıda vereceğimiz birkaç çözüm adımlarını uygulamak gerekecektir.

non system disk or disk error hatasını çözmek için aşağıda vereceğimiz ipuçları uygulamak gerekecektir.

  • Bios ayarlarına girerek boot seçeneklerinden bir sabit sürücü seçiniz. İşletim sistemi yüklü olan usb bellek, sabit disk olan bölümünü seçiniz.

Bios ayarlarına nasıl girilir?

Yukarıda bios ayarlarına giriş yapabilmek için yeni kullanıcılar tarafından incelenmesini tavsiye ederiz.

  • non system disk or disk error sorunu için disk taraması yaparak diskte bozukluk var mı? Bunu kontrol ediniz. Disk sorunlarını taratmak için chkdsk /f komutunu çalıştırın.

Harddisk ve Anakart arasında bağlantı kablolarını kontrol ediniz bu kablolar arasında temassızlık varsa non system disk or disk error sorun yaratabilir.

non system disk or disk error hatası genel olarak işletim sistemi bulunmayan bir depolama diskini görmediği oluşmaktadır. Bu nedenle bios ayarları üzerinden boot seçeneklerinden işletim sistemi kurulu bir disk veya format atmak isteyen yeniden bir kurulum yapmayı düşündüğünüz önyükleme cd, dvd bulunan bir bölümünü seçmeniz gerekecektir.

Bu konumuzda non system disk or disk error problemi nasıl çözülür, sorun giderme şeklinde anlatım vermeye çalıştık. Bu sorunsal hatalar anakart modellerine göre değişken sağlamaktadır. Biz genel çözüm önerisinde bulunduk.

Bununla ilgili sorularınız için sayfamızın hemen altında yorumlar kısmından sorularınızı bırakabilir veya diğer tüm konularda sorularınız için bilgisayarcıya soru sor sayfasından tarafımıza iletebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın