Sponsorlu Bağlantılar

nasıl bir yazıcı almalıyım? kriterleri nelerdir?

1.324 views
Sponsorlu Bağlantılar

Evinize , İş yerine veya Okula bir yazıcı almayı düşünüyorsunuz ama hangi yazıcının en iyi olduğunu veya hangi tavsiye edilen yazıcı almalıyım hangi yazıcı işimi görür gibi soruları sorabilirsiniz.

yazıcı hatası

Yazıcı veya Printer bir çevre birimidir , Bilgisayar’da hazırladığınız Excel , Word , Text Dosyası veya İnternet üzerinden bir yazıcı renkli veya siyah beyaz çıktınızı almak için kullanılan bir donanım’dır. Bunun için gerekli gördüğünüzde okul , ev , ofis için bir yazıcı düşüne bilirsiniz.

Nasıl tür bir yazıcı almalıyım ve Kriterleri Nedir ?

ilk önce yazıcı çeşitleri nelerdir , Hangi tür yazıcılar vardır . Püskürtmeli Yazıcılar , Lazer Yazıcılar , Nokta Vuruşlu Yazıcılar diyebiliriz.

Yazıcı Çeşitleri Nelerdir Detaylı Bilgi Burada Heme Öğren 

Mürekkep Püskürtmeli Yazıcılar ;

mürekkep yazılar örneği

Bunların çalışma mantığı mürekkebi kağıda püskürtme yaparak yazdırırlar , Bunlarda mürekkep tonerleri vardır , siyah ve renkli tonerler sayesinde kağıda yazdırılır sayfa başı maliyeti bunda yüksektir. 

Nokta Vuruşlu Yazıcılar ;

noktalı yazıcı örnekği

Bu tür yazıcılar , bir şerit vardır ve bu şerit üzerine nokta vuruşu yaparak kağıda yazdırma tekniği uygulamaktadır. Sesli bir çalışma durumu söz konusudur.

Lazer Yazıcılar ;

yazıcı çeşitleri- lazer yazıcılar

Bunlarda Toner olarak kurumuş mürekkep yani toz mürekkep kullanılır , Lazer ışığı ile kağıda yazdırma tekniği kullanılmaktadır.

Şimdi Gelelim yazıcıları biraz tanıdık’dan sonra hangi yazıcı almalıyız hangi yazı daha iyi , en iyi önerilen yazıcı hangisidir bunlar üzerinde duralım.

yazıcı parametreleri nelerdir

 

Kriterler ; 

Yukarıda küçük bir tablo var bu tabloya göre şimdi gidelim. ilk önce yazıcıyı ne amaçla alacaksınız.? Kriterinizi belirleyiniz evde ödev mi hazırlayacaksınız ? ofis’de yazıcıdan çıktılar mı alacaksınız günlük kullanım sayfa kaç adet olacak ? kaç sayfa yazdıracaksınız ? Baskı kalitesi nasıl olacak ? , Kartuş – Toner Maliyetleri , Yazıcıyı hangi sıklıkla kullanıyorsunuz

Yazdırma Hızı , Yazıcı Maliyet ( fiyatı )  , Kullanım ömrü gibi bir çok kriterler vardır. e-ticaret üzerinden yapılan satışlarda yazılar için genel kriterler ise ;

Bağlantı Türü ; Usb , Paralel Port , Ethernet

Baskı Türü ; Siyah – Beyaz – Renkli

Dakika’da Sayfa Basımı ; bir dakikada bastırılan sayfa adeti

Kağıt Destekleme : A4 , A3 boyutu

Evde : Eğer evde kullanacağınız yazılar Mürekkep Püskürtmeli yazılar sizin için en ideal yazıcı türüdür. Fiyat konusundan düşüktür kullanım durumuna göre sayfa adeti az olacağı için sizin en ideal bir yazıcı türüdür. A4 kağıdına yazdıracaktır isterseniz siyah – beyaz isterseniz yazıcının desteklediğine göre Renkli destekleyen yazılar alarak ödevlerinizi veya diğer işlerinizi görebilirsiniz. Bunlarda dezavantaj kartuşların fiyatı yüksek olması , mürekkeplerden birinin bitmesi halinde yazıcının yeni mürekkep almadan işlevini görmeme gibi durumları vardır.

Ofis – İşyeri – Okul ; işyerinde kullanacağınız yazıcılarda çıktı sayısı evde alınan sayfa adetine göre fazla olacağı için Lazer Yazıcılar alabilirsiniz. Bunlarda Ethernet desteği’de mevcut türlerinden alırsanız ortak kullanılan İnternetler üzerinden  bile yazı çıktılarını alma imkanı olacaktır. Ayrıca Fax Destekleyen Yazıcıların olması Fax Alım ve Gönderimlerinde işinize yarayacaktır. Scanner türü desteklerinin olması ile yazıları taratarak bilgisayar ortamında e-psota yollayabilirsiniz.

Sayfa Yazdırma maliyetlerinin ucuz – düşük olması , Yazdırma Hızının yüksek olması ayrıca avantajlıdır. Bununla birlikte kartuşları bittiğinde 20-30 TL gibi rakamlara dolarak kullanabilirsiniz.

Nokta Vuruşlu Yazılar ; noter , hukuk bürolarında veya işyerinde fatura kesiminde kullanılacağı için bunun üzerinde fazla durmuyorum fiyatları yüksektir ayrıca kağıt arasına karbon kullanarak yazılarını çoğalta bilirsiniz.

Yazıcı Markaları ; 

Hp , Pluscopy , Xerox , Canon , Epson , Dolan Toner,  OKI , Samsung , Brother , Lexmark , Petlas , BK ,Microsonic , Okı , Photo Ink , TKZ ,  S-Link , Case 4U , Puma , Argox , Ricoh , Key , Sunix , Zebex , Godex , Maxxis, Mobile World, Pantum , Cover Me , Panasonic

Yukarıda yazıcı türlerinden tavsiye edeceğim ve kullanışlı Yazıcı Markası Bana Göre HP modelleridir. Bu Admin tavsiyesidir. Tecrübe ve Deneyimler önemlidir bununla birlikte araştırmalar yapabilir , Bilgisayar veya Bilgisayar ürünleri satılan elektronik mağaza satış danışmanlarından destek alabilirsiniz.

Arama Tags & Etiket ;

yazıcı alma kriterleri , tavsiye yazıcı , hangi yazıcı daha iyi , yazıcı önerisi , en iyi yazıcı hangisi , en iyi yazıcı markası , en iyi tavsiye yazıcı modeli , önerilen yazıcı markası , inkjet yazıcı , evde kullanacağım yazıcı , işyerinde hangi yazıcı kullanabilirim

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın