Sponsorlu Bağlantılar

Yazıcı Nedir ve Yazıcı Çeşitleri Nelerdir?

2.487 views
Sponsorlu Bağlantılar

Bilgisayardaki verileri kağıda dökmek için kullanıcılar harici Donanım’dır. Lazer – mürekkep püskürtmeli ve Nokta vuruşlu yazılardır. Bu yazılarımız ise renkli ve siyah beyaz resim ve yazı yazabilirler.

Lazer Yazılar ; 

Bu yazılarda toner denilen kurumuş mürekkep kullanır. Lazer ışını bilgisayardan gelen komuta göre istenilen noktaları tarayıp negatif yükle yüklenerek elekrostatik baskının negatifini oluştururlar. Pozitif yüklü noktacılar basılacak şekli negatif kısımlar ise arka planı oluşturur.

Lazer Yazının Yapısı

 

lazer yazıcı yapısı

 

 

Lazer Yazıcıya Örnek Bir Resim 

 

yazıcı çeşitleri- lazer yazıcılar

 

Mürekkep Püskürtmeli Yazıları ; 

Mürekkebini kağıt üzerine püskürtme esasına dayalı olarak çalışırlar. Bunlarda sayfa başı maliyet yüksektir. Yazıcı kafası, üzerinde siyah ve renkli mürekkep kartuşları vardır. Kartuşlar genelde ısı ile damla oluşturma esasına göre mürekkep püskürtür. yazla sırasında kağıdı satırın başından sonuna kadar tarar ve sonra al satıra geçer.

Mürekkep Yazıcı Örneği;

mürekkep yazılar örneği

 

Mürekkep Yazıcıların Yapısı ;

mürekkep yazıcı yapısı

Nokta Vuruşlu Yazıcılar ;

Bu yazıcılarda yazma işlemi mekanik olarak bir şeride yazma kafasının vurması ile gerçekleşir. bu yazılarda düğer yazıcılara nazaran daha büyük noktalardan oluşurlar. Sesli çalışırlar ve aynı anda karbon kağıdı kullanılarak birden fazla kağıda yazılabilir. . Ev ortamına uygun değildirler.

noktalı yazıcı örnekği

Yazıcı Parametreleri Nelerdir.

yazıcı parametreleri nelerdir

yazıcı çeşitleri ve bununla ilgili örnek fotoğraflar vererek sizlere derslerde verilen ödevlerinizde buradan faydalanabilirsiniz. 

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın