Sponsorlu Bağlantılar

Microsoft Excel de MBUL formülü nedir nasıl kullanılır

554 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu konumuzda MBUL formülü nasıl kullanılır, nedir, nerede kullanılır bu sorulara cevaplar vermeye çalışacağız.

EXCEL MBUL FORMÜLÜ NEDİR?

MBUL veya SEARCH formülü bir metin içerisinde harf veya kelime bulmak için kullanılan formüldür. Bu formülde arama yaptığınızda değeri bulduğunda metin içinde başlangıç konumunu vermektedir. Bu formülün kullanımına gelecek olursak hemen aşağıda nasıl yapılmış öğrenelim.

MBUL FORMÜLÜ EXCEL

Bu formülün kullanışı =MBUL(bulunacak_metin;metin;[başlangıç_sayısı]) formülün yazılımı yukarıda gibidir. Şimdi bunu biraz daha açıklamak gerekirse;

Şimdi bu formülün nasıl kullanıldığını resimli olarak ve video anlatım ile nasıl yapıldığını hep birlikte inceleyelim.

Yukarıda örnek tablomuzdaki senaryomuzda çalışma sayfasında bulunun “ademocut.com” metni içerisinde “emo” kelimesini aratacağız. Bunun için kullanılan formül =MBUL(“emo”;”ademocut.com”) şeklinde yazdığımızda sonuç 3 olarak göreceksiniz. Buda demek oluyor ki ademocut.com 3 harfinden itibaren “emo” kelimesinin başladığıdır.

Yukarıda formülde birde başlangıç_sayısı görülmektedir. Bu başlangıç sayısı da “ademocut.com” kelimesinin 12 karakterden oluştuğu için 12 olarak da yazabilirsiniz. =MBUL(“emo”;”ademocut.com”;12) olarak da yazarak sonucu elde edebilirsiniz.

TAVSİYE VİDEO;

Yukarıda konumuzda MBUL Formülü Excel de nasıl kullanılır, ne işe yarar, nerelerde kullanılır olarak sizlerden gelen sorulara cevaplar vermeye çalıştık. Konumuzla alakalı sorularınız için sayfamızın hemen altından veya Excel Sorusu Sor sayfasından bizimle paylaşabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Microsoft Excel de MBUL formülü nedir nasıl kullanılır (1 Yorum)

Yorum Yaz

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın