Sponsorlu Bağlantılar

Klavyede ünlem işareti { ! } nasıl yapılır

2.954 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu yazımızda ünlem işareti klavyede nasıl yapılır bu sizlere farklı yöntemlerle yapmaya çalışacağız.

Bilgisayar klavyesinde sıklıkla kullanılan işaretler arasında yerini alan ünlem sembolü ne işe yarar, nerelerde kullanılır ilk önce bununla ilgili ön bilgi verdikten sonra ardından ünlem simgesi yapmak için yöntemlerini anlatacağız.

ÜNLEM İŞARETİ NERELERDE KULLANILIR

Türkçemizde içinde ünlem ifadeleri bulunan, haykırma, sevinç, üzüntü, acı, hayret, korku, heyecan vb. coşkuları ifade eden kelimelerden sonra kullanılmaktadır.

Bizde bilgisayar kullanmaya yeni başlayanlar için klavyede ünlem işareti yapma konusunda bu yazımızda sizlere farklı yöntemlerle nasıl yapılır anlatacağız.

ÜNLEM İŞARETİ YAPMA

Klavyede olmayan özel karakterleri ve diğer özel işaretleri nasıl yapacağımızı anlatmıştık. Klavyede sıklıkla kullanılan bu özel işareti yapmak için SHİFT + 1 tuşlarına birlikte basarak kolaylıkla ünlem simgesini yapabilirsiniz.

KLAVYEDE ÜNLEM İŞARETİ YAPMAK

Ünlem işaretini klavyenin SHİFT Tuşu ve üst karakterde bulunan 1 tuşuna bastığınızda yapılmaktadır. Saten ünlem işaretini de üst 1 tuşunda görebilirsiniz.

Farklı yöntem olarak karakter eşlem tablosunda bu özel ünlem simgesini de yapabilirsiniz. Bunun için karakter eşlem tablosu açmak için Başlat > donatılar > karakter eşlem tablosu üzerinden bu tabloyu etkinleştire bilirsiniz.

Tabloyu açmak için kısayolu ise Windows Tuşu + R tuşuna basın ve çalıştır penceresine “charmap” komutunu yazarak enter tuşuna basınız.

Açılacak tabloda ünlem işareti yapmak için tabloyu açtığınızda Yazı Tipi: Arial olarak ayarlayınız.

Ünlem işareti Unicode : U+0021 olarak bulabilirsiniz. Bunu bulmak için Unicode’a git yazan yere 0021 yazdığınızda ünlem simgesi kolaylıkla karşınıza gelecektir.

Bu alandan Seç ve Kopyala yaptığınızda istenilen word, excel, metin belgesine veya blog sayfanıza yapıştırarak kullanabilirsiniz.

ÜNLEM SİMGESİ KLAVYEDE NASIL YAPILIR

Bu özel karakteri yapmak için Ascii kod tablosu üzerinden de çıkartabilirsiniz. Bunun için ünlem işareti ascii kodu 033 veya 33 dür.

Ünlem simgesi ascii kod da yapmak için ALT TUŞU + 33 şeklinde yani ALT tuşuna basılı tutarak iki kere 3 rakamına basılı tutun ve bırakın böylece istenilen belgelerde bu işareti çıkartabilirsiniz.

Yukarıda işlerle ben uğraşamam diyorsanız kopya yapıştır ile bu işareti kolaylıkla istenilen alana yapıştırabilirsiniz.

!

Ünlem işareti excel veya ünlem işareti word de yapmak isteyebilirsiniz. Bunun için kullandığınız, çalıştığınız çalışma sayfasında ribbon şeridinde Ekle menüsüne giriniz.

Yukarıda Ekle > Simgeler yazan kısma girdiğinizde karakter kodu yazan yere 0021 yazdığınızda excel veya word de bu simgeyi bulabilirsiniz.

Android ve IOS işletim sistemli telefonlarda ünlem işaretini klavyede emoji kısmından bulabilirsiniz. Arayıp da bulamadığınız özel karakterleri emoji kütüphanesi üzerinden kolaylıkla bulabilirsiniz.

Bu konumuzda ünlem işareti klavyede nasıl yapılır, ünlem işareti ascii kod üzerinde durmaya çalıştık. Bununla alakalı sorularınız için sayfamızın altında yorumlardan bize ulaşabilirsiniz.

ARAMALAR;

Ünlem işareti klavyede, ünlem simgesi klavyede, ünlem sembolü klavyede, ünlem işareti ascii kod, ünlem işareti yapma, ünlem işareti yapmak, ünlem işareti oluşturma, ünlem işareti nerede, ünlem işareti klavyede nerede, ünlem işareti Q klavye, ünlem işareti F klavye

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın