Sponsorlu Bağlantılar

Klavyede Ters E harfi { Ǝ } nasıl yapılır?

14.938 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu konumuzda özel karakterler arasında olan ters e harfi klavyede nasıl yapılır Bunu sizlere bu yazımızda yapılışını anlatacağız.

Konumuza başlamadan önce ters e’nin nerede kullanıldığını kısaca anlatacağız ardından da nasıl yapılacağını farklı yöntemlerle sizlere anlatacağız.

TERS E HARFİ KULLANIMI;

Latin Alfabesi arasında kullanılmaya başlanan Ǝ harfi genel olarak Azeri alfabesinde kullanılan ve gırtlaktan gelen sert E harfidir.

Bizimde konumuzda klavye kullanarak E harfi internette ters nasıl yazılır bunu sizlere bu makalemizde bahsedeceğiz.

E HARFİNİ TERS YAZMA;

Kısaca kullanımı da bahsettikten sonra e harfini ters yazma konusunda nasıl yapılacağını hemen anlatmaya geldi. Klavyede sık kullanılan özel karakterler yerini almışken klavyede olmayan özel işaretler ise “karakter eşlem tablosu” ve “ascii kod tablosu” üzerinden kolaylıkla yapılmaktadır.

Bunlardan biri olan ters e işaretini bizde “özel karakter eşlem tablosu” üzerinden sizlere yapılışını anlatacağız.

KARAKTER EŞLEM TABLOSU İLE E HARFİNİ TERS YAZMA;

Ǝ simgesi yapmak için bu tabloyu açmak gerekecektir. Bunun için aşağıda adımlarla tabloyu açarak hemen başlayalım.

  • Windows + R tuşlarına birlikte basınız.
  • Çalıştır penceresi açılacaktır.
  • Çalıştır penceresine “charmap” komutunu yazınız.

Yukarıda adımlarla takip ettiğinizde bu tabloyu açmış oluyoruz. Şimdi bu tablo üzerinden Ǝ sembolünü bulmaya geldi.

Yukarıda gördüğünüz gibi bir yüzlerce özel karakter tablosunu göreceksiniz. Burada ters e harfi bulabilmek için yazı tipi “arial” olarak ayarlı olmasına dikkat ediniz.

Bu özel harfin UNİCODE karşılığı U+018E işaretleridir. Bunu bulmak için Unicode’a git 018E yazarak kolaylıkla bulabilirsiniz.  

Buradan Seç > Kopyala adımları ile kopyaladığınız ters e işaretini Excel, Word, Metin belgesinde istenilen yere yapıştırabilirsiniz.

Ǝ

Yukarıda harfi kopyala yapıştır ile de aynı zamanda kullanabilirsiniz. Böylece yukarıda adımları kolaylıkla yapmadan da kullanabilirsiniz.

Bu konumuzda ters e harfi klavyede nasıl yapılır konusunda sizlere destek vermeye çalıştık. Bu konuyla alakalı olarak sorularınız için sayfamızın hemen altında yorumlar kısmından sorularınızı bizimle paylaşabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın