Sponsorlu Bağlantılar

Klavyede Kancalı Harfler Nasıl Yapılır

500 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu yazımızda kancalı harfler klavyede nasıl yapılır konusunda siz takipçilerimize bilgi vermeye çalışacağız. Klavyede olmayan özel harfler, özel işaretleri yapabilmek için hangi yöntem kullanılır bunları sizlere tek tek açıklayacağız.

Sıklıkla kullanılan özel işaretler, harfler ve karakterler klavyede Alt, Ctrl, Fn, Shift tuşları kullanılarak yapılmaktadır. Klavye olmayan özel karakterleri ise ascii kod tablosu veya karakter eşlem tablosu kullanılarak yapabiliriz.

Bunlardan biri de klavyede olmayan kancalı harfler bizde bu yazımızda sizlere bu kancalı harfleri nasıl yapabiliriz? Bunu anlatacağız.

BİLGİSAYAR KLAVYESİNDE KANCALI HARFLER

Konu başında dediğimiz gibi klavye üzerinde olmayan bu özel kancalı harfleri “karakter eşlem tablosu” üzerinden kolaylıkla yapabilirsiniz.

Tabloda olmayan bu harfleri yapabilmek için Windows Tuşu + R harfine birlikte basarak “çalıştır penceresi” açıyoruz. Sonra bu çalıştır penceresine “charmap” komutunu yazarak bu pencereyi aktif hale getirin.

Yukarıda karakter eşlem tablosunu açtık ve Yazı Tipi olarak “Times New Roman” olarak ayarlıyoruz ve buna örnek olarak U+0188 Unicode olarak ayarladığımız da Kancalı C harfini bulacaksınız. İstediğiniz harfi bu alanda bulabilir ve Seç > Kopyala ile Excel, Word, Metin Belgesi, Blog sayfanıza yapıştırabilirsiniz.

Yukarıda karakter eşlemi tablosunu kullanarak klavyede arayıp da bulamadığınız tüm özel işaretler, özel karakterler ve simgeleri bu tablo üzerinden seç kopyala ile istenilen alanda kullanabilirsiniz.

Bilgisayarda şekilli yazılar yazmak istediğiniz de bu harflerden kullanarak farklılıklar yaratabilirsiniz. Excel ve Word de Ekle > Simge kısmından bu yazıları ayrıca oradan da eklemek suretiyle kullanabilirsiniz.

TAVSİYE VİDEO;

Bu konumuzda bilgisayar klavyesinde kancalı harfler nasıl yazılır konusunda siz takipçilerimize ve araştıra yapan kullanıcılara bilgi amaçlı düzenlemiştir. Konumuzla alakalı yazılarınız için sayfamızın hemen altında yorumlar sekmesinden sorunlarınızı, sorularınızı bizimle paylaşabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın