Sponsorlu Bağlantılar

Klavyede İngilizce ve işareti { & } nasıl yapılır?

9.390 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu yazımızda İngilizce ve işareti klavyede nasıl yapılır? Bunu bu yazımızda sizlerle paylaşacağız.

Bu konumuza başlamadan önce ise & nedir? Bununla ilgili olarak hemen bir ön bilgi verdikten sonra Q klavyede ve F klavyede & işareti nasıl yapılır bunu sizlere farklı yöntemlerle anlatacağız.

& İŞARETİ ANLAMI NEDİR?

Bu işaretin anlamı “ve” kelimesini anlatan logo olarak ifade edilmektedir. Bu işaret artık günümüzde birçok yerde kullanılmaktadır. Günlük hayatımızda bizimde kullandığımız simgeler, işaretler arasına yerleşmiştir.

Şimdi aşağıda bu konuyla alakalı olarak bu özel işaretin klavyede nasıl yapıldığını sizlere aşağıda tek tek anlatacağız.

İNGİLİZCE VE SİMGESİ KLAVYEDE NASIL YAPILIR?

Bu tür özel işaretler klavyede sık kullanılan tuşlar arasına yerleşmiştir. Klavyede olmayan özel işaretler ascii kod tablosu ve karakter eşlem tablosu üzerinden kolaylıkla yapabilirsiniz. & simgesi klavyemizde kullanılır bir şekilde yerini almıştır.

KLAVYEDE;

Bu & sembolü klavye SHİFT TUŞU + 6 ( harflerin olduğu numaralar ) tuşlarına basarak kolaylıkla yapabilirsiniz. Bunu istenilen excel, word ve metin belgelerinde kullanabilirsiniz.

& işareti klavyede en çok bu şekilde yapılmaktadır. Bunun dışında ise karakter eşlem ve ascii kod tablosu kullanarak da yapılabilmektedir.

ASCİİ KOD TABLOSU;

Bu tablo aslında gözle elle tutulur bir tablo değildir. Bu simgelerin, harfleri temsil eden rakamlardan oluşan ve rakamlarla ALT tuşunun ortak çalışılarak yapılan özel karakterlerin olduğu ve rom bellekte bulunan tablodur.

Bu tabloda & ascii code karşılığı 38 dir. Yani ALT tuşuna basılı tutarak 38 sayılarını tuşlayıp alt tuşunu bıraktığınızda & sembolü klavyede yapabilirsiniz. ALT+38 tuş kombinasyonu ile & simgesini bu şekilde ascii kod tablosunu yaparak kullanabilirsiniz.

KARAKTER EŞLEM TABLOSUNDA;

Birde Windows özelliği olan “karakter eşlem tablosu” kullanarak yapabilirsiniz. Bu tabloda ascii kod tablosunun görünen özelliği diyebiliriz.

Bunun için bu tabloyu açmak için win+r tuşlarına basın ve “çalıştır penceresi” açılacaktır. Bu tabloyu açtıktan sonra “charmap” komutu ile tabloyu açabilirsiniz.

Karakter eşlem tablosunu açtık ve yapı tipi “arial” olarak gelecektir. Bu yazı tipi arial olarak değilse bunu ayarlayabilirsiniz.

Burada & simgesi uni codu karşılığı U+0026 olarak gelmektedir. Unicode git yazan yere 0026 olarak yazdığınızda bu özel işareti hemen bulabilirsiniz.

Bu alandan hemen seç > kopyala yaparak bu işareti istenilen excel, word veya metin belgesine yapıştırabilirsiniz.

Böylece ve işareti bu alanda kolaylıkla kopyala yapıştır ile deneyebilirsiniz. Ayrıca Excel ve Word içinde de Ekle > Simgeler alanından da bu tabloya erişim sağlayarak kullanabilirsiniz.

&

Ben bu kadarıyla uğraşamam diyenler için yukarıda alandan kopyalayabilirsiniz.

Tavsiye Yazı; Klavyede TL işareti nasıl yapılır?

Yukarıda konumuzda İngilizce ve işareti yapma konusunda bilgisayar klavyesinde nasıl yapılacağına dair önemli bilgiler vermeye çalıştık. Bu konuyla alakalı olarak sorularınız için sayfamızın hemen altında yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın