Sponsorlu Bağlantılar

Klavyede Hindistan Rupisi işareti nasıl yapılır?

717 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu konumuzda Hindistan para birimi olan Rubi işareti klavyede nasıl yapılır? Bununla ilgili sizlere bilgiler vermeye çalışacağız. Dış ticaretle uğraşanların veya döviz bürosunda yada para ile uğraşanların sıklıkla başvurduğu para simgeleri konusunda bizde yardımcı olmaya çalışacağız.

Bilgisayar klavyesinde sık kullanılan semboller, simgeler özel tuş yardımı ile ctrl, shift, alt, alt gr tuşları yardımı ile birlikte kullanılmaktadır. Fakat klavyede olmayan özel karakterler ise Windows bir özelliği olan ascii kod tablosu veya karakter eşlem tablosu yardımı ile yapılabilmektedir.

Klavyede olmayan Hindistan Rubi simgesi biz klavyede yapabilmek için”karakter eşlem” tablosu yardımı ile birlikte yapmaya çalışacağız. Bunun için aşağıdaki adımları takip ederek bu özel karakter olan Hindistan rubi sembolü yapmada sizlere bahsedelim.

Hindistan para birimi Rubi nasıl yapılır?

Karakter eşlem tablosu yardımı ile yapabileceğimiz bu özel sembolü yapmak için hemen karakter tablosunu açalım. Bunun için ;

  • Win + R tuşlarına birlikte basınız.
  • Çalıştır Penceresi açılacaktır.
  • Bu pencereye “charmap” komutu yazın ve enter tuşuna basınız.
  • Yazı Tipi “Arial” olarak ayarlayın.

Hint Rubi Simgesi olarak Para Kodu: INR olarak simgelenmektedir. “indian rupee” olarak bahsedebiliriz. Hint Rubi Sembolü UniCod U+20B9 dur.

Unicode git : 20B9 kodunu yazarak arattığınız da hint rubi işareti kolaylıkla bulabilirsiniz. Bu alandan Seç > Kopyala yaptığınızda istediğiniz alanda Excel, Word, Metin Belgesi üzerinde kopyala yapıştır ile kullanabilirsiniz. Bunun dışında Hint Rubi emoji” temsil eden ikonu aşağıdan kopyala bilirsiniz.

Yukarıda alandan Hindistan para birimi INR kodu ile bunu temsil eden işareti yukarıda ctrl+c ve ctrl+v ile istediğiniz metin belgesinde yapıştırarak kullanabilirsiniz.

Bu özel vektörel işaretler ve diğer simgeler için emoji kütüphanesi üzerinden aratarak bulabilir ve akıllı telefonlarda, pc, tablet ve diğer işletim sistemi üzerinde kullanabilirsiniz.  Bu konumuzda hint para birimi olan rubi simgesi klavyede yapma konusunda sizlere bilgiler vermeye çalıştık. Bu konuda yorumlar kısmından sorularınızı göndererek cevaplar alabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın