Sponsorlu Bağlantılar

Apk Nedir?

724 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu konumuzda apk nedir? Apk ne işe yarar sorularına cevap vermeye çalışacağız. Bilgisayar veya telefonlar elektronik donanımlardan oluşmaktadır. Bu donanımlar birleşerek telefonun tümünü oluşturmaktadır.

Fakat öyle ki telefonda kendi başına bir şey ifade etmiyor telefonu kullanabilmek için içinde bir yazılımın olması gerekiyor ki, telefonu yönetebilir kontrol edebilirsiniz. Bu yazılıma işletim sistemi adı verilmektedir.

Bilgisayarlarda Windows, Linux gibi işletim sistemi, Telefonlarda Android, İOS sistemlerin yüklenmesi ve bu işletim sistemine göre telefonun sesi açmak, ekran parlaklığını ayarlamak ve diğer ayarları yapabilmektir.

Konu başlığımıza gelecek olursak Apk nedir? Meraklı kullanıcılar için bu kelimenin açılımı ve ne demek olduğunu sizlere acıkmaya gelelim.

Apk ne demek

Android Application Package Kit kelimelerinin baş harflerini alan bu kelimenin Türkçe karşılığı Android Uygulama paketi olarak söyleyebiliriz.

Google tarafından geliştirilen işletim sistemi Android işletim sisteminde telefonlarda yardımcı yazılımlara, uygulamalara ve bunu Google Play Store’den indireceğiniz uygulama formatına verilen genel isimdir.

Android sistemlerde kurulum dosyası olarak .apk uzantılı dosyalar zip veya .rar uzantılı dosyalar içinde barınabilir. Windows 10’da bir program yüklerken .exe uzantılı dosyalar sayesinde yüklendiği gibi Android telefonlara uygulama yüklenirken .apk uzantılı dosyalar ile kurulum yapılmaktadır.

Örnek verecek olursak telefonu indireceğimiz araba oyunu için bu oyunu hazırlayan geliştiren kişi .apk uzantılı dosya ile hazırlar sizde bu oyunu Google Play Store üzerinden .apk dosya sayesinde telefona uygulamayı kurmaktayız.

Play store olmadan yükleme yapmak isteyenler için .rar veya .zip olarak bilgisayara indirip ardından bu dosyayı telefona atarak kurulum yapabilirsiniz. Ama güvenliğiniz için play store dışında uygulama yüklememeniz.

Yukarıda bahsettiğimiz konumuz da .apk nedir .apk ne demek konularında sizlere bilgiler aktarmaya çalıştık. Bu konuda sorularınız için sayfamızın altında yorumlar kısmından veya soru & cevap sayfamızdan tarafımıza sorularını gönderebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın