Sponsorlu Bağlantılar

Klavyede dünya işareti nasıl yapılır?

1.759 views
Sponsorlu Bağlantılar

Bu konumuzda bilgisayar klavyesinde olmayan özel işaretler nasıl yapılır? Konusunda dünya işareti klavye nasıl yapılır? Bunu sizlere anlatmaya çalışacağız.

Bilgisayar klavyesinde sıklıkla kullanılan özel simgeler, özel karakterler kısayol olarak klavyede ctrl, shift, alt, alt gr tuşları yardımı ile kolaylıkla yapılmaktadır. Fakat klavyede bulunmayan, olmayan diğer karakterleri klavyede yapabilmek için ascii kod tablosu veya karakter eşlem tablosu üzerinden yaparak istenilen Word, excel veya metin belgesi üzerine yapıştırarak kullanılmaktadır.

Bu konumuzda klavyede olmayan içinde hayatımızı, yaşamı devam ettirdiğimiz Dünya simgesi yapma konusunda sizlere nasıl yapılacağına dair bilgiler vereceğiz.

Dünya emoji, Dünya sembolü olarak da adı geçen bu özel karakter için karakter eşlem tablosu üzerinden yararlanarak yapılışı göstereceğiz.

Klavyede Dünya Simgesi yapma

  • Win + R tuşlarına birlikte basınız.
  • Çalıştır penceresi açılacaktır.
  • Bu pencereye “charmap” komutunu yazın ve enter tuşuna basınız.
  • Karakter Eşlem Tablosu
  • Yazı Tipi “Webdings” olarak ayarlayın.

 

Karakter eşlem tablosunda dünya işareti karakter kodu : 0xFE, 0xFD olarak ayarlıdır. Yazı tipi “Holons” olarak ayarlarsanız karakter kodu E909 olarak seçebilirsiniz.

Bazı yabancı sitelerde Unicode  U+1F5FA olarak geçmektedir. Dünya sembolü bu alanda Seç > Kopyala yaparak Excel, Word ve Metin belgelerinde kullanabilirsiniz.

Pc’de bu dünya işareti veya diğer icon ( ikon ) arayıp da bulamadığınız özel karakterler için Emoji Kütüphanesi başvurarak diğer smiley, emoji arayıp bulabilir ve istediğiniz alanda kullanabilirsiniz.  Kısaca dünya simgesi, dünya sembolü kelime grubunda bu özel işaretlerin klavyede olmadan da nasıl yapılacağına dair bilgiler vermeye çalıştık.

Sizlerden bu konuda soruların varsa sayfamızın yorumlar ya da soru & cevap sayfamızı kullanarak tüm sorularınıza cevaplar arayabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın