Sponsorlu Bağlantılar

Klavyede Dişli ( Çark ⚙ ) işareti nasıl yapılır?

2.488 views
Sponsorlu Bağlantılar

Sanayi’de, makine ressamlığı, makine mühendisliğinde hatta bazı web sitelerinde yada uygulama içerisinde gördüğünüz dişli çark işareti, nasıl yapılır? Konusunda siz değerli takipçilere bilgi vermeye çalışacağız.

Dişli işareti , çark simgesi yukarıda bahsi geçen konuların dışında herhangi bir ayar yada ayarlama konu anlatımında görsel olarak kullanılmaktadır.

Bazı özel karakterler klavye üzerinde kısayolu bulunmaktadır. Bu özel sembollerin olmadığı alanda ise Windows özelliği olan karakter eşlem ya da ascii kod tablosu üzerinden bulamadığınız simgeleri kullanabilirsiniz. Bizde bu konumuzda Çark sembolü, Dişli sembolü bilgisayar klavyesinde nasıl yapılır bunu anlatacağız.

Dişli ( Ayar ) Sembolü Nasıl Yapılır?

Çark işareti yapmak için karakter eşlem tablosunu açmamız gerekecektir. Bu işlem için ;

  • Win+R tuşlarına birlikte basalım
  • Çalıştır penceresi açılacaktır.
  • Çalıştır Penceresine “charmap” komutu yazınız.
  • Karakter eşlem tablosu açılacaktır.

Bu tablonun yazı tipini Hololens yazı olarak ayarlayınız.  dişli çark sembolü için kolay yolu Unicode U+E713 dir.  Bu kodu arama yerine yazdığınızda kolaylıkla bulabilirsiniz.

Pc’de bu adımı uygulamak size zor geliyor bulamıyorsanız o zaman en basiti kopyala yapıştır metodu olarak kullanmak olacaktır.

Yukarıda alandan dişli çark simgesini kopyalayın ve Excel, Word, Metin belgeleri üzerinden istediğiniz bir alana yapıştır yaparak kullanabilirsiniz.

Bunun dışında Emoji Kütüphanesi üzerinden arayıp da bulamadığınız tüm ikon, emoji, smiley bu site üzerinden bulabilir ve istediğiniz cihazlarda Windows, İOS, Android tabanlı cihazlarda kullanabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın