Sponsorlu Bağlantılar

Klavyede Satranç Taşları sembolleri nasıl yapılır?

1.417 views
Sponsorlu Bağlantılar

Satranç iki oyunlu ile karşılıklı oynanan bir masa oyunudur. Bu oyunda siyah ve beyaz eşit şekilde bölünmüş kareli tahta veya tablo, bez olan bir oyun alanı içinde oynanır. Satranç oyununda toplamında 32 olmak üzere her oyuncunun 16’ar taşları vardır.

Bu taşlar ; Şah, Vezir, Kale, Fil, At ve Piyon taşları ile oynanan bilenler için son derece zevkli ve taktiklerle dolu bir akıl oyunudur.

Bizim bu konumuzda Satranç Taşları sembolü klavyede nasıl yapılır? bununla ilgili sizlere bilgi vermeye çalışacağız. Bilgisayar klavyesini kullanarak bazı semboller, simgeler hızlı ve pratik bir şekilde kolaylıkla yapabiliriz. Fakat pc klavyesinde olmayan özel karakterleri satranç taşları simgesi de dahil olmak üzere özel karakter eşlem tablosu kullanarak yada ascii kod tablosu ile yapabiliriz.

Şimdi sizlere Satranç Taşı işaretleri yapma için bu tablodan nasıl yararlanır? Bunu aşağıdaki adımlarımızda sizlere vermeye çalışacağız.

Satranç Taşı Sembolü Nasıl Yapılır?

  • Win+R tuşlarına birlikte basıyoruz.
  • Çalıştır penceresi açılacaktır.
  • Çalıştır Penceresine “Charmap” komutunu yazarak
  • “Karakter Eşlem” tablosunu açıyoruz.
  • Yazı tipi olarak “Ms PGothic” tipini seçiyoruz.

Satranç oynarken kullandığımız taşları simgeleyen semboller aşağıdan ya da bu karakter eşlem tablosundan kopyala yapıştır ile alarak kullanmak üzere Excel, Word, Metin Belgeleri üzerinden kullanabilirsiniz.

Şah : bu simgesin UniCode = U+2654 karşılığıdır.

Vezir : bu simgenin UniCode = U+2655 karşılığıdır.

Kale : bu işaretin UniCode = U+2656 karşılığıdır.

Fil : bu işaretin UniCode = U+2657 karşılığıdır.

At : bu sembolü UniCode = U+2658 karşılığıdır.

Piyon : bu sembolü UniCode = U+2659 karşılığıdır.

Yukarıda Satranç taşlarını temsil eden simgeler, emojiler, smiley ve diğer özel karakteri bulamadığınızda Emoji Kütüphanesi üzerinden bularak diğer akıllı telefonlarda, tablet, android, iphone gibi cihazlarda kullanabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın