Sponsorlu Bağlantılar

Klavyede Bölüm İşareti { § } Nasıl Yapılır

335 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu konumuzda bilgisayar klavyesinde bölüm işareti nasıl yapılır, nasıl yapılmış konusunda bilgi vermeye çalışacağız.

İlk önce § işareti ne demek, § ne işe yarar konusunda bilgi vermeye çalışacağız. Ardından § simgesi klavyede nasıl yapılır hakkında bilgi vereceğiz.

  • işareti veya diğer adıyla bölüm simgesi Türkçe de ayrı konuları, değişik yazıları, maddeleri bölüm ve paragraflara ayırmak için kullanılmaktadır.

Bu nedenle § simgesi kullanılmaktadır. Fakat § sembolü yani bölüm simgesi klavyede olmayabilir. Genel olarak klavyede sıklıkla kullanılan özel karakterler, işaretler kullanıldığı için bu tür simgeler pek klavyede bulunmamaktadır.

Pc klavyesinde olmayan bu özel simgeleri yapmak için ascii kod tablosu veya karakter eşlem tablosu kullanılmaktadır. Bizimde bölüm işaretini yapmak için karakter eşlem tablosu yardımı ile § işaretini yapacağız.

BÖLÜM SEMBOLÜ KLAVYEDE YAPMA WİNDOWS 10

Başta Windows 10, Windows 8 veya Windows 7 işletim sistemlerini kullanıyorsanız karakter eşlem tablosunu açarak § nasıl yapılır hemen başlayalım.

  • Windows tuşu + R harfine birlikte basıyoruz
  • Açılacak “çalıştır penceresi” aşağıda komutu yazalım
  • Çalıştır penceresine “charmap” komutunu yazınız
  • Karşınıza “karakter eşlem penceresi açılacaktır.

Bu tabloda yüzlerce özel karakter denk gelecektir. Şimdi bölüm sembolü bulmak için Unicode karşılığı U+00A7 yararlanacağız.

Bu tabloda yazı tipi olarak Segoe UI Symbol olarak ayarlayınız. Daha sonra gelişmiş görünüm penceresini işaretliyoruz.

Unicode’a git yazan yere 00A7 kodunu yazdığınızda bu bölüm simgesi kolaylıkla bulabilirsiniz. Buradan kopya ve yapıştır ile seçerek başta Excel, Word, Metin belgesi ve diğer tüm yazım editörlerinde kullanabilirsiniz.

BÖLÜM İŞARETİ KLAVYEDE YAPMA ( VİDEO )

Microsoft Office Excel kullananlar veya Office Word kullananlar için Ekle > Simgeler kısmından bu tabloda olduğu bularak kopyala ve yapıştır ile kullanabilirsiniz.

§

Eğer ben bunları yapamam diyorsanız yukarıda tablodan kopyala yapıştır ile istenilen Excel, Word, Metin Belgesi, Web site, blog sayfalarınızda kullanabilirsiniz.

Bir video da karakter eşlem tablosunda bölüm sembolü nasıl yapılır hakkında hazırladık. Video izleyerek sizde § yapma konusunda bilgi edinebilirsiniz.

Bu konumuzda § ne demek, § ne işe yarar, § nasıl yapılır, § nedir konusunda bilgi vermeye çalıştık. Konumuzla alakalı sorular için sayfamızın hemen altında yorumlar sekmesini kullanarak bizimle paylaşabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın