Sponsorlu Bağlantılar

Klavyede Arapça secde yeri {kıble } işareti nasıl yapılır?

639 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu konumuzda kıble işareti klavyede nasıl yapılır? Bu konuda siz takipçilerimize bilgilendirme yapacağız. Diğer adıyla secde yeri, kıble Müslümanlık için çok önemlidir.

Müslümanlar nerede olursa olsunlar namaz kılmak için yönelecekleri yere kıble, diğer adıyla “secde yeri” adı verilmektedir.

Bizde bu konumuzda bu kutsal yeri temsil eden kıble işareti nasıl yapılır bunu kullandığımız Q klavye, F klavye üzerinde anlatacağız. Klavyede sıklıkla kullandığımız özel işaretler, simgeler, semboller klavyede üzerinde yerini almışken diğer özel simgeler ile ascii kod tablosu, karakter eşlem tablosu üzerinden yapılmaktadır.

Bizimde bu konumuzda kıble simgesi bu tablo üzerinden yapmaya çalışacağız. Böylece istediğiniz metin belgeleri, word dosyası, excel dosyasında yapıştırarak kullanabilirsiniz. Önceki konularımızda anlattığımız gibi özel işaretler nasıl yapılır konusunu ayrıca okuyabilirsiniz.

KLAVYEDE  SECDE İŞARETİ NASIL YAPILIR?

Bilgisayar klavyesini kullanarak Arapça secde sembolü yapabilmek için karakter eşlem tablosunu kullanarak yapacağız. Bunun için aşağıdaki adımları takip ederek bu özel sembolü kolaylıkla bularak istenilen yere yapıştırarak kullanabilirsiniz.

  • Windows Tuşu + R tuşuna birlikte basıyoruz.
  • Çalıştır penceresi açılacaktır.
  • BU çalıştır penceresine “charmap” komutunu yazın
  • Yazı Tipi “Arial” olarak ayarlayın.

Yukarıda komutu girdikten sonra özel sembollerin, karakterlerin olduğu “karakter eşlem tablosu” açılacaktır.

Karakter eşlem tablosunda Unicode’a git: yapan yere 06E9 kodunu yazarak aratın. Kıble simgesi Unicode karşılığı U+06E9 olarak görülmektedir.

Buradan Seç ve Kopyala yaparak istenilen alana kopyala yapıştır ile bu özel simgeyi istenilen metin belgelerinde kullanabilirsiniz.

۩

Kıble sembolünü yukarıda alandan alarak kopyalamak suretiyle kullanabilirsiniz. Bu özel işaretler, sembol, simgeler, emoji, smiley ve diğer telefonlarda, bilgisayarda arayıp da bulamadığınız özel sembolleri emoji  kütüphanesi üzerinden bulabilirsiniz.

Tavsiye Konu:  Arapça Allah Yazısı Nasıl Yazılır

Bu konumuzda secde işareti, kıble sembolü klavyede yapma konusunda nasıl yapılır bunu anlatmaya çalıştık. Bununla ilgili sorularınız için sayfamızın hemen altında yorumlar kısmından tarafımıza sorularınızı gönderebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın