Sponsorlu Bağlantılar

parallax scrolling nedir?

881 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu konumuzda parallax veya paralaks nedir? ne demektir? Bununla ilgili siz takipçilere kısa bilgi vermeye çalışacağız.

Parallax dizayn web site dizaynında iyi kullanıldığında son derece başarılı bir teknik olarak yararlı ve başarılıdır. Parallax açılımı olarak şu şekilde denilebilir.

Parallax Nedir?

Gözlemcilerin bakış açılarına göre herhangi bir nesne üzerinde hareket durumu diyebiliriz. Paralaks web sitelerde nasıl oluşmaktadır. Web site içerisinde resim ve cisimleri hareketli hale getirme tekniği dizaynı diyebiliriz.

Parallax ne demek diyecek olursak scroll kaydırma tekniği ile dizayn edilmiş web siteler diyebiliriz.  Genelde otomobil firmaların web siteleri parallax tarzı dizaynları tercih etmektedir.

Kaydırma web site dizaynı ile sitelerinize görsellik efekt katabilir ve kullanmaya başlayabilirsiniz. Kullandığınız wordpress sitelerinde parallax temaları bulabilirsiniz.


Ücretli veya ücretsiz olarak web tasarımcılarınıza isteğinize göre site dizayn ettirerek isteklerinizi karşılayabilirsiniz. Böylece tadından yenmez bir hale getirebilirsiniz.

Parallax scrolling nedir? diye sorduğunuzda arka planda web sitenin kaydırmalı olarak hareket etmesi olarak söylemek mümkün olacaktır.

  • Site ziyaretçilerinin canı sıkılmadan gezinmelerini sağlayacaktır.
  • Web site akışlarını bir hikaye şeklinde inceleyebilirsiniz.
  • Ziyaretçiler sitenizde uzun süre kalmalarını, vakit geçirmelerini sağlayacak
  • Bazı durumlarda sitenin yavaş yüklenmesini sağlayabilmesi bir dezavantaj diyebiliriz.
  • Ziyaretçileri doğrudan ne yapacağını hakkında eyleme çağırmaktadır.

Parallax siteye örnek verecek olursak “http://www.boy-coy.com/#home” adresi üzerinden bir örneğini inceleyebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın