Sponsorlu Bağlantılar

Klavyede Arapça Besmele ﷽ nasıl yazılır?

8.220 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu konumuzda bilgisayar klavyesinde Besmele ( bismillahirrahmanirrahim ) Arapça olarak  nasıl yazılır? Bunu siz takipçilere kısayol’dan anlatmaya çalışacağız. Bilgisayarda sıklıkla kullanılan karakterler, işaretler, simgeler veya karakterler sıklıkla kullanıyor olması klavyede yerini almış demektir.

Fakat klavyede olmayan özel işaretler, karakterler ascii kod tablosunda yada karakter eşlem tablosunda Unicode karşılığı olmak üzere Windows işletim sistemli bilgisayarlar da kolaylıkla bulunur ve istenilen word, excel yada metin belgelerinde kullanır.

Bizimde bu konumuzda Arapça besmele yazısını ister Türkçe F klavyede ister Türkçe Q klavyede olmak üzere kolaylıkla sizde yapabilirsiniz. Türkçe klavyede Arapça bismillahirrahmanirrahim yazmak için bizde bu anlatımda karakter eşlem tablosu kullanarak yapacağız.

Arapça Besmele Kelimesi ;

Günlük hayatımızda sıklıkla kullandığımız dualarımızın başında sık sık andığımız dini ifadelerimiz den besmele kelime anlamı olarak “Esirgeyen ve Bağışlayan Allah’ın adıyla başlamak” anlamına gelmektedir. Bizde bu konuda sizde yazılarınızda kullanmak istiyorsanız sizlere anlatacağımız konu ile kullanabilirsiniz.

Arapça Besmele Nasıl Yazılır?

Türkçe klavyede Arap harfleriyle besmele yazısını “karakter eşlem tablosu” ile kolaylıkla yaparak istediğiniz alanda kullanabilirsiniz.

  • Windows Tuşu ve R tuşu birlikte basın
  • Çalıştır Penceresi açılacak
  • Bu pencereye “charmap” komutunu yazınız.
  • Karşınıza karakter eşlem tablosu açılacaktır.
  • Yazı tipi “Arial” olarak ayarlayın.

Yazı tipini ayarladıktan sonra “Unicode’a git: FDFD yazdığınızda Arapça “Bismillah Ar-Rahman Ar-Raheem” yazısını ve bunu simgeleyen Arapça  yazısını göreceksiniz.

Bu simgenin UniCode karşılığı U+FDFD olarak karşılık gelişidir. Bu kodu arama yerine yazdığınız da kolaylıkla bulabilirsiniz. Bu alandan seç > kopyala yaparak excel, word veya metin belgelerinde kullanmak üzere kopyala ve yapıştır ile kullanabilirsiniz.

Yukarıda alandan da kopyalayarak kullanmanız da mümkündür. Arapça Besmele yazınızı bu alandan kullanabilirsiniz. Bu işi genelde kolye, takı, yazılarda kullanabilir bu alanı genişletebilirsiniz.

besmele yazısı kopyala işlemi en pratik çözümdür. Bununla ilgili olarak yazı çeşitlerini bu alandan bulmanız mümkündür. Arapça besmeleyi klavyede bu şekilde yazabilirsiniz.

Bunun dışında simge, sembol, işaret, emoji, smiley gibi özel karakterleri emoji kütüphanesi üzerinden bulabilirsiniz. Bu alandan arama yaparak istediğiniz alanda kullanabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Klavyede Arapça Besmele ﷽ nasıl yazılır? (2 Yorum)

Yorum Yaz

    • Merhabalar, kullandığınız işletim sistemi olarak Windows 10, Windows 7, Vista veya Xp hangisini kullanıyorsunuz.

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın