İpUçları

Klavyede Apple işareti nasıl yapılır?

Klavyede Apple işareti nasıl yapılır?

Merhabalar, bu konumuzda apple işareti olan ısırılmış elma klavye kullanılarak nasıl yapılır? Bununla ilgili sizlere bilgiler aktaracağız.

İlk önce bu ısırılmış elmanın sırrı nereden geliyor kısaca bahsedelim. Bu apple sembolü ilk bilgisayarın üretiminde yer alan zehirli elma ile intihar eden Alan Turing ithafen kullanılmıştır. Bu simgenin sırrını bu şekilde bahsettikten sonra klavyede olmayan apple simgesi yapma konusunda konumuzun anlatımına geçeceğiz.

Bilgisayar klavyesinde sık kullanılan özel karakter ve simgeler ctrl, shift, alt, alt gr işaretleri yardımı ile üst karakter olarak kolaylıkla yapılmaktadır. Fakat klavyede bulunmayan özel semboller, simgeleri ise ascii kod yardımı ya da “karakter eşlem tablosu” kullanılarak yapılabilmektedir.

Bu nedenle apple işareti klavyede bulunmadığı için karakter eşlem tablosu sayesinde bilgisayarda ya da akıllı telefonlarda Word, excel, metin belgesinde kullanmak üzere yapabilirsiniz.

Klavyede Apple Emoji nasıl yapılır?

İphone, İpad, Mac ve diğer Apple ürünlerinin üzerinde gördüğünüz bu özel apple logosu klavyede oluşturmak için aşağıdaki sıralamayı takip ederek yapabilirsiniz.

  • Win + R tuşlarına birlikte basınız
  • Çalıştır penceresi açılacaktır.
  • “charmap” komutunu yazın
  • “Karakter eşlem tablosu” açılacaktır.
  • Yazı karakteri “Bell MT

 

Karakter eşlem tablosunda apple logosu bu alandan seçerek kopyala ve yapıştır ile panelden kopyalayın ve istenilen alana Word, excel, metin dosyalarında kullanabilirsiniz. Apple emoji bu tabloda karakter kodu U+F0000 olarak belirtilmiştir.

Yukarıda hızlı erişim ile apple simgesi bu yerden kopyalayın ve yapıştırın. Klavyede bulunmayan, olmayan bu özel karakterleri eğer bulamazsanız emoji kütüphanesi üzerinden İngilizce olarak arama yaparak tüm emoji, smiley, ikonları bu sayede bulabilirsiniz.

apple logosu klavye

Bu konumuzda sizlere apple logusu, apple simgesi, apple sembolü, apple işareti klavyede nasıl yapılır? Arama kelimeleri ile gelen ziyaretçilere yardımcı olmak için hazırlanmıştır. Sizlerin de bu konuda sorularınız olursa sayfamızın altında yorumlar ya da soru & cevap sayfamızdan sorularınızı gönderebilirsiniz.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Küfür, hakaret, onur kırıcı cümleler veya imalar, dini inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmaz.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL