Sponsorlu Bağlantılar

Klavyede Tırnak işareti nasıl yapılır?

33.389 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar bu konumuzda tırnak işareti klavyede nasıl yapılır? Bununla ilgili bu işlerde yeni olan kullanıcılara bilgiler vermeye çalışacağız. Bilgisayarda sıklıkla kullandığımız özel karakter, işaretler klavyede sık kullanılan özel simgeler ALT, ALT GR, SHİFT, CTRL veya fn Tuşları ile kullanmak üzere kısayol olarak yerini almışken klavyede olmayan diğer sembolleri yapabilmek için ascii kod tablosu veya karakter eşlem tablosu ile yapılmaktadır.

Bu konumuzda tırnak simgesi yapma konusunda sizlere bilgi aktaracağız. Bu tırnak sembolü bir başkasının sözünden alıntı yapıldığında söylenen sözleri vurgulamak için kullanılır. Bu şuna örnek verecek olursak Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi “Ne mutlu Türk’üm diyeye!” alıntılarda kullanılmaktadır.

Üst virgül işareti ya da diğer adıyla kesme işareti de denilmektedir. Tırnak sembolü nasıl yapılır? Bunu sizlere aşağıdaki vereceğimiz konu içinde farklı yöntemlerle anlatmaya çalışacağız.

Klavyede Tırnak simgesi yapma

  • Bu işareti klavyede kısayol olarak yapabilir ya da diğer kod tablosu yardımı ile yapabilirsiniz. Klavyede kısayol olarak üst numaraların olduğu sırada bir rakamının solunda é “ simgelerini görebilirsiniz.

Burada bu tuşa basmanız yeterlidir. Bu tırnak işareti kolaylıkla yapabilirsiniz. Birde bunu simgeyi karakter eşlem tablosu ile yapmayı gösterecek olursak.

Karakter eşlem tablosu ile tırnak işareti yapma

  • Win + R tuşlarına birlikte basınız.
  • Çalıştır penceresi açılacaktır.
  • Charmap komutunu yazınız
  • Karakter eşlem tablosu açılacaktır.
  • Yazı Tipi : Arial olarak seçiniz.

Tırnak işareti Unicode U+0022 dur. Unicode’a git : yerine 0022 yazarak tırnak simgesi kolaylıkla bu tabloda bulabilirsiniz.  Bu alandan seç > kopyala yaparak istediğiniz alanda excel, metin belgesi ya da word belgelerine yapıştırabilirsiniz.

Ascii Kod Tablosu ile tırnak simgesi yapma

Ascii kod tablosu aslında bu tabloya erişemezsiniz. Bu tabloda internet üzerinden kod ve karşılığını bulabilirsiniz.

Tırnak simgesi ascii kod karşılığı Alt+0147 gelmektedir. Bunu klavyede yapabilmek için Alt tuşuna basılı tutarken 0147 tuşlarını sırayla basarak alt tuşunu bırakmanız olacaktır. Ascii tablo ile tırnak simgesini bu şekilde yapabiliyorsunuz.

Bu konumuzda tırnak simgesi, tırnak işareti, tırnak sembolü konularında sizlere klavye kullanılarak nasıl yapılacağına dair bilgiler vermeye çalıştık. Alıntı işareti nasıl yapılır? Bu konumuzu ayrıca okuyabilirsiniz.

Klavyede olmayan diğer emoji, smiley, ikon yapmak için emoji kütüphanesi üzerinden istenilen ikonları bulabilir ve yapabilirsiniz. Bu konu hakkında sorularınız için sayfamızın yorumlar kısmını kullanarak tarafımıza gönderebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Klavyede Tırnak işareti nasıl yapılır? (1 Yorum)

Yorum Yaz

  1. tırnak işareti klavye de yapmak aslında oldukça basit sol üst köşede esc tuşunun hemen altında hiç bir tuşa basılı tutmadan yapabilirsiniz.

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın