Sponsorlu Bağlantılar

Klavyede 1 bölü 5 { ⅕ } işareti nasıl yapılır

688 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu yazımızda bilgisayar klavyesinde 1/5 bir bölü beş işareti nasıl yapılır, nasıl yapılmış konusunda bilgiler aktaracağız.

Matematikte, Geometri de kullanılan bir bölü beş kesirli sayının yazılımı nasıl yapılıyor, excel de, word veya metin belgesinde kullanımı hakkında yapılışını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Klavyede sıklıkla kullanılan özel işaretleri yapmak için FN, Ctrl, Shift, Alt, Alt Gr tuşlarıyla birlikte kullanılarak yapılmaktadır. Bunun dışında klavyede olmayan karakteri yapabilmek için ascii kod tablosu veya karakter eşlem tablosu ile bu karakter yapılmaktadır.

Bunlardan biri olan bir bölü beş kesir simgesi klavyede yapabilmek için bizde karakter eşlem tablosu kullanacağız. 1:1/5 olarak da yazılan ⅕ işaret nasıl yapılıyor bunu sizlere anlatacağız.

BİR BÖLÜ BEŞ KESİLİRLİ İŞARET KLAVYEDE YAPMA

Özel simgelerden olan 1 bölü 5 sembolü için karakter eşlem tablosunu kullanarak gerçekleştireceğiz. Bunun için bu tabloyu açmak ve bu sembolü yapmak için şu adımları gerçekleştirelim.

Windows + R tuşlarına birlikte basınız ve çalıştır penceresine “charmap” komutunu yazarak enter tuşuna basınız.

Pc klavyesinde 1 bölü beş bayağı kesir işareti yapmak için bu işareti Unicode karşılığı U+2155 karşılığı gelmektedir.

Unicode’a git yazan yere 2155 yazarak bu işareti kolaylıkla bulabilirsiniz. Bu sembolü Seç > Kopyala olarak panoya kopyaladıktan sonra isteğe göre Excel, Word, Txt metin sayfasına veya blog yada web sitenizde kullanabilirsiniz.

Ben bunlarla uğraşamam diyorsanız o zaman 1 bölü 5 kesir simgesini aşağıda alandan kopyalamak suretiyle kolayca yapıştırabilirsiniz.

Yukarıda alandan kopyala yapıştır ile kullanabilirsiniz. ⅕ simgesi yapmak oldukça kolaydır.

TAVSİYE VİDEO;

Diğer özel işaretleri, emoji, smiley gibi IOS, Android telefonlarda veya bilgisayar da kullanmak için arayıp da bulamadığınız özel karakterleri emoji kütüphanesi üzerinden kolaylıkla yapabilirsiniz.

Bu konumuzda 1/5 işareti klavyede nasıl yapılır konusunda bilgi vermeye çalıştık.

Konumuzla alakalı sorularınız için sayfamızın hemen altında yorumlar sekmesinden bizimle paylaşabilirsiniz. Diğer tüm konularda sorunlarınız için soru-sor sayfamızı kullanarak tarafımıza sorabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın