Sponsorlu Bağlantılar

İş & Ev içi Ağ – İnternet Nasıl Dağıtılır?

3.396 views
Sponsorlu Bağlantılar

Bu konumuzda ev veya iş yerinde birden fazla bilgisayarlar için nasıl ağ kurulur , nasıl İnternet paylaştırılır bunun hakkında pratik bilgiler vereceğim.

Bu konuyu Senaryo Şeklinde Anlatmaya çalışacağım bununla ilgili olarak aklınıza gelen soruları , Soru Gönder  bölümünden veya yorumlar bölümünden’de gönderebilirsiniz.

Ev Ağı Nasıl Kurulur ?

ev ağı

Yukarıda örnek resimde görüldüğü gibi Oda-1 içinde bilgisayarımız ve İnternet bağlı bir Kablosuz Bağlantı sağlayan Adsl Modem mevcut. Diğer odalarda , oda-2 ve salonda bulunan bilgisayarlara nasıl İnternet bağlantısını çekebiliriz ?

rj-45 ethernet kablo

Aklımıza gelen ilk önce kablolu bir bağlantı yapabiliriz . Bunun için kullanacağımız kablo RJ-45 dir. bu ucuz bir maliyetli olabilir yakın odalara bununla çekebiliriz , uzak odalara bu kablolar çekilebilir fakat fazla kablo görüntü kirliliği yapacaktır. bunun için ev veya işyerinde alternatif yollar denenmelidir.

İnternet Ağı için Farklı yollar Nelerdir ?

Modem Wifi , kablosuz bağlantı ile yayın yapıyor ise ve siz laptop kullanıyor iseniz bununla ilgili olarak sıkıntı yok çünkü laptoplarda wifi adaptörü olacağı için bununla kolaylıkla bağlana bilirsiniz.

Ama Bilgisayar Masaüstü desktop bilgisayar ise bunda biraz ek donanıma ihtiyaç olacaktır. Bunun için bir Kablosuz ağ Adaptörü alabilirsiniz .

kablosuz ağ kartları

1-Yol : yukarıda kablosuz ağ adaptörleri bilgisayarınıza bağlayarak ve tanıtarak masaüstü bilgisayarlarınızı wifi bağlantısına çevirebilirsiniz. https://ademocut.com/masa-ustu-bilgisayari-nasil-kablosuz-wi-fi-wireless-internete-baglaya-bilirim/   detaylı olarak bu adresten inceleyebilirsiniz.

2- Yol : Yukarıda örnek resimde gördüğünüz gibi , Oda-1 ‘deki İnterneti diğer diğer odalarda bilgisayarlara wifi bağlantı zayıf gelirse her iki bilgisayara access point ile kablosuz olarak dağıtabilirsiniz tabi diğer bilgisayarların wifi adaptöre sahip olmaları gerekmektedir. Genel’de Access point , Wifi Adsl Modemin çekmediği yerlerde bir kablo ile bağlanarak Kablosuz İnternet dağıtmakta kullanılır.

3-Yol : Eğer odalar arasında kablo ile uğraşmayım bütçem’de var diyorsanız Elektrik tesisatını kullanarak Elektrikli ev Ağları adaptörlerini kullanarak diğer odalara dağıtabilirsiniz. Bu adaptörler tahmini olarak 150 TL başlamaktadır. Bu konuda daha detaylı bilgileri almak için Priz’den İnternet Nasıl dağıtılır  konusu buradan incelebilirsiniz.

4-Yol : Kablo bağlantısı yapabilirsiniz demiştim Ethernet Kablosu bunun en ucuz bütçeli olanıdır , dezevantajları , çevre kirliliği estetik güzelliği bozar , diğer bir dezevantajı 100 metre’den fazla bir kablo uzunluğu olacak ise her 100 metrede bir repair kullanmanız gerekir.

Şimdi İnternet Nasıl Dağıtılır konusunda ön bilgi verdim , burada aklınıza takılan sorular için yorum bölümüne sorularını bırakabilirsiniz.

Bilgisayar aynı internet ağında bir birleri ile iletişim sağlayabilmeleri için aynı ip class’da olmaları gerekmekte. Nasıl derseniz yeni nesil Adsl Modemler Dhcp özelliği olduğu için kendi iç ip adreslerini bilgisayarlara otomatik dağıtmaktadırlar. şöyle açıklamak gerekirse ;

192.168.1.1 ile başlayan ip adresleri 192.168.1.255 ile bitmektedir yeni nesil Adsl modemler bilgisayarlara otomatik olarak aynı class içerinde kendisi verecektir yani birine 192.168.1.5 diğerine ise 192.168.1.55 gibi ip adreslerini kendi vereceği için sıkıntı olmayacak , ama siz elinizde ip adresi verecekseniz 192.168.1.1. ile 192.168.1.255 arasında ip adresi vereceksiniz. birine 192.168.1.5 diğerine 192.168.2.50 verirseniz class değişmiş olur bu bilgisayar bir birleri ile görüşemez ve ağ bağlantısını sağlayamazsınız.

iş ve ev ağlarında ortak bir klasör nasıl açılır konusu için https://ademocut.com/detayli-anlatim-bir-klasor-paylasima-nasil-acilir/ ortak klasör nasıl paylaşıma açılır konusu inceleyerek ortak klasör içindeki bilgileri iş , ofis , ev ortamında ortak çalışabilirsiniz.

Aynı ağ veya uzak bir bilgisayar ağındaki uzak masa üstü RDP yaparak uzak bir bilgisayara bağlanabilir aynı sizin masaüstü gibi kullanabilirsiniz. Bunu üçüncü parti programlar sayesinde yapma durumunuz vardır.

İş yerinde aynı ağ üzerinden ticari programlarınızı kullanmanız içinde ağ bağlantı yapmanız gerekecektir. ortak paylaşım içinde kurulacak program dosyalarını kullanarak Ticari muhasebe programları kurabilirsiniz.

Çok Farklı bir Metot ise Kablolu internet bağlantınızı , Wifi  kablosuz bir bağlantıya nasıl çevirebilirsiniz bununla ilgili olarak Marfi diye bir program kullanabilirsiniz.

Arama Tags & Etiket ;

ev ağ paylaşımı nasıl yapılır , işyeri ağ bağlantısı , bilgisayar ağ bağlantısı , diğer odalara nasıl internet paylaşabilirim , ev ağı kurma , ofis ağı kurma , internet dağıtma , internet dağıtma programı

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın