Sponsorlu Bağlantılar

ipconfig registerdns komutu

736 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu konumuzda komut satırında kullanılabilen komutlar arasında olan ve ipconfig /registerdns komutu hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Bu komut nedir, nerede, ne işe yarar, nasıl kullanılır sorularına cevaplar vermeye çalışacağız.

İPCONFİG KOMUTU

Makalemize başlamadan önce ilk önce ipconfig komutu hakkında bilgi verdikten sonra ipconfig /registerdns komutu ne işe yarar bununla ilgili bilgi vermeye çalışacağız.

Komut satırında çalışan bu ipconfig komutu ağ da ip adresi ataması, ip adresi yapılandırılması ve bilgisayarda ağ maskesi, ip adresini öğrenmek için kullanılan bir komut satırıdır. Ağ yapılandırma ve diğer ip adresleri ile ilgili tüm işlemleri bu komut ekleri ile yapabilirsiniz. Bu komut ekleri arasında ise ipconfig /registerdns nerede kullanılır bunu aşağıda anlatacağız.

İPCONFİG /REGİSTERDNS NE İŞE YARAR

İlk önce ipconfig komutlarını öğrenmek için aşağıdaki adımları takip ederek ipconfig ile kullanılan komutları öğrenelim.

  • Windows + R tuşlarına birlikte basınız.
  • Çalıştır penceresine “cmd” komutunu yazın
  • Dos penceresi açılacaktır
  • Bu dos penceresine ipconfig ? satırını veya ipconfig help satırını yazarak entere bastığınız da ipconfig komutları listelenecekdir.

/?               Display this help message

/all             Display full configuration information.

/release         Release the IPv4 address for the specified adapter.

/release6        Release the IPv6 address for the specified adapter.

/renew           Renew the IPv4 address for the specified adapter.

/renew6          Renew the IPv6 address for the specified adapter.

/flushdns        Purges the DNS Resolver cache.

/registerdns     Refreshes all DHCP leases and re-registers DNS names

/displaydns      Display the contents of the DNS Resolver Cache.

/showclassid     Displays all the dhcp class IDs allowed for adapter.

/setclassid      Modifies the dhcp class id.

/showclassid6    Displays all the IPv6 DHCP class IDs allowed for adapter.

/setclassid6     Modifies the IPv6 DHCP class id.

Yukarıda liste şeklinde görülecektir. Bu komutlar arasında bulunan ipconfig /registerdns nerede kullanılır ve nasıl kullanılır?

İPCONFİG /REGİSTERDNS NEREDE KULLANILIR

Tüm DHCP ip adresi kiralarını yeniler yani bir ip adresi sabit ip değilse bunu 8 günde bir yenilemesi gerekmektedir. Bu ip adresi sunucu kurulu ise DHCP serverlerde eğer normal bilgisayarlarda ise Adsl Modemler bu ip adresi yenilemesini, dağıtımını üstlenmektedir. Bu ip adresi yenileme DNS adlarını yeniden kaydettirilmesi gerekmektedir.

Mevcut bilgisayarda yapılandırılmış DNS adlarının ve IP adreslerinin otomatik olarak kayıt edilmesini el ile başlatmaya yarar bu komut. Eğer bilgisayarda dns adresi değiştirdiyseniz ipconfig / registerdns komutu ile yeniden kayıt edilmesini sağlamaktadır. Böylece hatalı dns adı kaydı sorunu gidermeye ve dinamik güncelleştirme sorunu çözümlemeye yarayacaktır.

Daha önceki konumuzda bilgisayarda dns adresi nasıl değişir konusunu okumuştuk eğer bu konumuzda sizde bilgisayarınız da sık sık dns adresi değişikliğine gidiyorsanız dns adını değiştirdikten sonra ipconfig /registerdns komutunu kullanın.

İPCONFİG REGİSTERDNS KOMUTU NASIL KULLANILIR

Bu komutu kullanmak oldukça basittir. Dos komutu ile kullanıldığını ve tasarlandığını söylemiştir. Bunu komutu kullanabilmek için hemen dos komutunu açıyoruz.

  • Çalıştır penceresini açıyoruz.
  • Bu çalıştır penceresine “cmd.exe” komutunu yazınız.
  • Açılacak dos komut penceresine ipconfig /registerdns komut satırını yazın ve enter tuşuna basınız.

Yukarıda konumuzda ipconfig registerdns komutu nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır, ne demek arama kelimeleri ile ziyaretimize gelen kullanıcılar için bilgi vermeye çalıştık. Bununla ilgili sorularınız sayfamızın hemen altında yorumlar kısmından veya diğer tüm sorularınız için bilgisayarcıya soru sor sayfamızı kullanarak cevaplar vermeye çalışacağız.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın