Sponsorlu Bağlantılar

ipconfig komutu nedir

401 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, şimdiye kadar ipconfig komutları hakkında bilgi vermiştik, bu komutlar arasında sıklıkla kullanılan ipconfig /all, ipconfig /flushdns, ipconfig /renew hakkında bilgi vermiştik bu yazımızda ipconfig komutu ne işe yarar bunun hakkında bu makalemizde bilgi vereceğiz.

İPCONFİG KOMUTU

Windows işletim sisteminde komut satırında kullanılabilen ve bilgisayar ip yapılandırılması için komutlarla bilgi veren ilgili komuttur.

İPCONFİG NASIL KULLANILIR

İpconfig komutu kullanmak için komut satırı veya dos komutu ile kullanılmaktadır. Dos komutu açmak için Windows tuşu + R tuşuna birlikte bastığınızda “çalıştır” penceresi açılacaktır.

Bu çalıştır penceresine “cmd” komutunu yazdığınızda ekrana siyah dos penceresi açılacaktır. BU pencereye ipconfig komutu yazarak kullanabilirsiniz.

Komut satırına ipconfig yazdığınızda bilgisayarınıza ait yerel ağda aldığı ip adresini ya da yerel ağ da değilse bireysel internete çıkıyorsanız bilgisayarın modemin ip adresini göreceksiniz.

İPCONFİG İLE BİRLİKTE KULLANILAN KOMUTLAR

İpconfig komutu kendi başına kullanılacağı gibi yanında başka komutlarla da kullanılan bir komut dizinidir. Buna örnek verecek olursak ve ne işe yarayacağını detaylı olarak anlattığımız link adresleri ile birlikte veriyoruz.

İpconfig release ve renew komutu

İpconfig displaydns komutu

İpconfig flusdns

ipconfig /showclassid

Yukarıda genelde sıklıkla kullanılan komut satırlarını sizlere vermeye çalıştık. Eğer daha ayrıntılı ipconfig komutu hakkında bilgi almak için dos komutuna ipconfig /? Komutunu yazdığınızda size bu komutla alakalı olarak onlarca komut listesini gösterecektir.

Diğer ipconfig komutu ile birlikte kullanılan diğer komut dosyaları aşağıda sizler için listeledik. Bunlarla ilgili ayrıca detayları sizler için yazılarımızda okuyabilirsiniz.

       /?               Display this help message

       /all             Display full configuration information.

       /release         Release the IPv4 address for the specified adapter.

       /release6        Release the IPv6 address for the specified adapter.

       /renew           Renew the IPv4 address for the specified adapter.

       /renew6          Renew the IPv6 address for the specified adapter.

       /flushdns        Purges the DNS Resolver cache.

       /registerdns     Refreshes all DHCP leases and re-registers DNS names

       /displaydns      Display the contents of the DNS Resolver Cache.

       /showclassid     Displays all the dhcp class IDs allowed for adapter.

       /setclassid      Modifies the dhcp class id.

       /showclassid6    Displays all the IPv6 DHCP class IDs allowed for adapter.

       /setclassid6     Modifies the IPv6 DHCP class id.

Yukarıda konumuzda ipconfig nedir, ipconfig ne işe yarar ipconfig ile birlikte kullanılan komutları sizlere vermeye çalıştık. Bununla alakalı olarak sorularınız için sayfamızın altında yorumlar kısmından bize ulaşabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın