Sponsorlu Bağlantılar

ipconfig /displaydns Komutu Ne işe Yarar

1.655 views
Sponsorlu Bağlantılar

Bilgisayarımızın web sitelerine erişe bilmesi için dns sunucuların olması gerekmektedir. Dns den biraz bahsetmek gerekirse ; Dns yani Domain Name system ingilizce karşılığıdır. dns server web sitelerine erişebilmek için isim çözümlemesi yaparlar yani her web sitesinin bir karakter olarak isimi olduğu gibi birde 85.85.xx.xx gibi İP adresleri vardır. yani herkez ademocut.com  sitesini aklında tutabilir ama bunun karşılığındaki ip adresini aklınızda tutamaya bilirsiniz. Web sitesine ip adresini yazdığınızda erişebilirsiniz bir normal bilindik şekli ile ademocut.com yazarak da erişebilirsiniz.

Dns de burada çözümlemeyi yaparak sizi doğru adrese ulaştırır. hani bir kapı numarası gibi sizi doğru yere götürmüş olur.

şimdi gelelim ipconfig /displaydns komutu ne işe yarar bilgisayarınızda ziyaret ettiğiniz bir web adresleri dns belleğinde tutar bu belleğe cach denir, Cach geçici bir bellektir bunun bir yaşam süresi vardır . Bu komut ise yani ipconfig /displaydns ise bu cach’de ziyaret edilen siteleri yani cach bellekdeki hafızayı size liste halinde listeler.

Bu cach belleği silmek isterseniz ise ipconfig /flushdns  komutu yazarak silebiliriz.

Bu komutu kullanabilmek için Başlat > arama yerine Cmd yazarak dos komutunu yazınız Çıkan pencereye ipconfig /displaydns komtunu yazıp enterlediğiniz zaman listeli halini göreceksiniz.

 

 

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın