Sponsorlu Bağlantılar

Kablosuz İnternet Kullandırmanın Zararları

591 views
Sponsorlu Bağlantılar

Günümüz İnternet çağı , artık herkezin evinde, işyerinde mobil telefonlarda,hava alanlarında,pastahane,kafe,otellerde, seyahat edilen otobüslerde aklıma gelmedik bir çok yerde İnternet kullanımı yaygınlaştı artık her şeyimiz İnternet üzerine dayanıyor hastanelerden randevu,bankacılık, online alış veriş,e-okul,e-devlet gibi bir çok konularda hizmet almaktayız. Artık her şeyin elimizin altıdan olması insanlık açısından ne derece kolaylaştığını anlatmaya gerek yok.

Bilgisayarımızı yada mobil telefonlarımızın Wifi açtığınızda mutlaka 2-3 tane kablosuz bağlantı noktasını görürsünüz. Kablosuz bağlantılar artık her yerde bu bağlantıların paylaşımının ne kadar önemli ve kadar güvenli olmasına dikkat etmeliyiz.

Yeni çıkan İnternet yasasın ve daha önceki yasalarda artık İnternet sağlayıcıların İnternet bağlantı sağlayanların kimlik bilgilerini saklamak mecburiyeti olduğunu ve bunların istenildiğinde verilmesinin gerektiğini bilmeleri lazımdır. Bir İnternet cafe oturduğunuzda kimin ne zaman ,hangi saat de oturduğunu bilmek için video kaydeciler ile kayıt altına alındığını biliyorsunuzdur.

Bu anlattığım kablo bağlantılar içindi ,birde bunun kablosuz bağlantı yapanlar için olduğunu düşünün cafedesiniz yada bir pastahane görevliden wifi şifresini istiyorsunuz oda şifre bu diyerek veriyor sizde bağlanıyorsunuz. peki şifreyi verdiğiniz kişi ne kadar güvenilir ? Müşteri haklıdır politikası yok burada tabi ki, şifreyi verdiğiniz kişi ya çocuk açık sitelere giriyorsa !! yada yasal olmayan illegal sitelerine giriyorsa bilemezsiniz ama Yasal olarak birinci dereceden Kanun önünde suçlu sizsiniz. Artık bunu kimseye anlatamazsınız . Bu durum ev kullanıcıları içinde geçerlidir. Siz kablosuz bağlantınızı komşunuza veriyorsunuz ama ne yaptığını bilemezsiniz ,bunların bir hukuksal yani var birde ağınız tehlike ye girmiş olur sizin bilgisayarınızdaki paylaşımları ortak ağ kullanıcılarına açmış olursunuz birde bilgisayar korsanlarının işini kolaylaştırmış olursunuz.

O yüzden kablosuz bağlantılarınızı kimseyle paylaşmayınız , otellerde yada seyahat edilen otobüslerde genelde kullanılan TC numarası ile bağlanılan bağlantılar vardır bunlar biraz daha güvenlidir. tabiki bu firmalar için gerek görülen hizmet İnternet için alınan güvenlik önlemleri ama Bireysel olarak böyle bir şansınız olmadığı için Kablosuz bağlantı şifrelerini vermeden önce bir kez daha düşünün !!!!

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın