Sponsorlu Bağlantılar

İnternet site arşiv kütüphanesi

342 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu yazımızda internet sitelerine ait arşivler kütüphanesi görüntüleme hakkında sizlere bilgi ermeye çalışacağız.

Daha önceki konularımızda Google bootları siteye en son ne zaman ziyaret etti konusunda bir yazımız vardı buradan yola çıkarak internet sitelerin arşivleme konusunda bu yazımız size yardımcı olacaktır. Belirli aralıkla internet sitelerin birer arşiv görüntüsünü tutan achive.org sitesi bu iş için biçilmiş bir kaftan olarak sizlere söyleyebiliriz.

ACHİVE.ORG NEDİR?

1996 Tarihinde Brewster Kahle tarafından kurulan ve ücretsiz, herkese açık erişilebilir bir dijital kütüphanesidir. Kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan achive.org World Wide Web arşivleme içermektedir.

Bu siteye girdiğinizde dilediğiniz sitelerin farklı tarihlerde ekran görüntülerini ulaşabilirsiniz. Biz buna web site arşiv görüntüleri adını vermekteyiz.

Bazen siteye bulaşan virüsleri de bu şekilde tespit amaçlıda kullanılmaktadır. Kendi sitenizin veya bir başka sitelerin farklı tarihlerde yayınlanan ekran görüntüsü görüntülemek için sizde hemen aşağıda adımları uygulamak suretiyle girebilirsiniz.

Wayback machine yazan yere sitenin ismini yazdıktan sonra “donate” butonu basıyoruz ve sitenin geçmiş tarihini görüntülüyoruz.

Yukarıda web sitenin tarihçesini görüntüleme ekranı gelecek ve belirli tarihlerde tarihlerin koyu renkte olduğunu göreceksiniz burada tarihe girdiğinizde o tarihteki siteniniz görüntüsü ekrana gelecektir.

Böylece sitenin geçmişteki bir tarihte görüntüsünü ekrana yansıyacaktır. Yukarıda konu anlatımında site arşivi görüntüleme konusunda bilgi aktarmaya çalıştık. Bu konuyla alakalı sorularınız için sayfamızın hemen altında yorumlar kısmından tarafımıza sorularınızı gönderebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın