Sponsorlu Bağlantılar

hkey_classes_root nasıl girilir

226 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu konumuzda yeni başlayan acemi kullanıcılar için kayıt defteri düzenleyicisi nasıl açılır konusunda hkey_classes_root nasıl açılır konusunda sizlere bilgilendirmeler yapmaya çalışacağız.

Önceki konumuzda kayıt defteri düzenleyicisi diğer adıyla registry olarak karşınıza sık sık çıkabilecek bir kelimedir. Kayıt defteri bilgisayarın kaburgası, bel kemiğidir. Bilgisayarda yapılan tüm ayarlar, yüklenen tüm programlar ve diğer ayarlar bu kayıt defterinde tutulmaktadır. Burada yapacağınız bir değişiklik bilgisayarın çökmesine sebebiyet verebilir bilgisayarın açılmasını veya programın çalışmasını engelleyebilir.

Bu kayıt defteri içinde ise 5 farklı ayarların olduğu klasör vardır. Bu klasörler aşağıda listeli olarak şekillenmektedir;

  • HKEY_CLASSES_ROOT
  • HKEY_CURRENT_USER
  • HKEY_LOCAL_MACHINE
  • HKEY_USERS
  • HKEY_CURRENT_CONFIG

Bu klasörler içinde binlerce ayarı bulabilirsiniz. Kullanıcı ayarları, bilgisayar ayarları ve diğer tüm ayarları bulabilirsiniz.

Bizim bu konumuzda hkey_classes_root nereden açılır, hkey_classes_root nasıl açılır bu sorulara cevaplar arayacağız.

HKEY_CLASSES_ROOT AÇMA

Bu klasörün görevi Windows işletim sistemine ait tüm bilgilerin içerildiği klasördür. Bu klasör içini açtığınızda dosya uzantılarını, dosya ilişkilendirilmelerini bulabileceğiniz ve tüm ayarları bu alanda yapılandırabilir değiştirebilir veya silebilirsiniz. Fakat yanlış silinen bir dosya sisteminizi felç edebilir. Bunun için silmeden önce dosyanın yedeğini almayı unutmayın.

Kayıt defteri düzenleyicisi yedeği nasıl alınır?

 Asıl konumuz olan hkey_classes_root nerede bulunur, nasıl açılır konusunda şimdi hemen konumuza geçeceğiz.

Bu konumuzda yeni kullanıcılar için hkey_classes_root klasöründe ayarları yapabilmek için kayıt defteri düzenleyicisi içinde bulunmaktadır.

KAYIT DEFTERİ DÜZENLEYİCİSİ NASIL AÇILIR?

Registry açmak için Windows Tuşu + R tuşuna birlikte bastığınızda “çalıştır penceresi” açılacaktır. Bu çalıştır penceresine “regedit.exe” komutunu yazın ve enter tuşuna yani giriş tuşuna bastığınız kayıt defteri düzenleyicisi açılacaktır.

Karşınıza yukarıda gördüğünüz resimde olduğu gibi klasörlerin olduğu bir bölüm açılacaktır. Sarı işaretli pencerede hkey classes root klasörünü bulabilirsiniz.

Bu klasörü fare yardımı ile çift vuruşla açabilirsiniz. Böylece bunun altında tüm ayarların, klasörlerin olduğu dosyaları listeye bilirsiniz.

TAVSİYE VİDEO;

Bu konumuzda hkey_classes_root nasıl girilir, hkey_classes_root nasıl açılır, hkey_classes_root nerede bulunur, hkey_classes_root nereden girilir konularında sorulara cevaplar vermeye çalıştık. Bu konuyla alakalı olarak sorularınız için sayfamızın hemen altında yorumlardan bize sorabilirsiniz. Diğer tüm konularda sorularınız için bilgisayarcıya soru sor sayfamızdan sorunlarınızı, aldığınız hataları bizimle paylaşabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın