Sponsorlu Bağlantılar

istenen eylemi gerçekleştirmek için ilişkilendirilen program yok hatası

536 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu yazımızda sizlerden gelen farklı sorunlardan biri olan “istenen eylemi gerçekleştirmek için ilişkilendirilen program yok” sorunu ve bununla ilgili olarak alternatif çözümleri hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Bu problem genel olarak karşımıza bilgisayarı açtığımızda veya programı kullanmak için açtığımızda karşımıza çıkan bir uyarı mesajı, sorun, hata olarak görülmektedir. Bu sorun oluşma nedeni nedir, neden dolayı oluşmaktadır?

Bilindiğimi bilgisayarda karşımıza çıkan bu problemde çalıştırmak istediğimiz program kısayolunu bulamadığından veya herhangi bir sebeple dosyaların zarar görmesi nedeniyle oluşmaktadır. Bizde bu yazımızda sizlere istenen eylemi gerçekleştirmek için ilişkilendirilen program yok sorunu çözümü için neler yapabileceğimizi sıraladık.

ÇÖZÜM YOLLARI;

Sorunun kaynağı nedeniyle kesin çözüm olmamak şartıyla aşağıda adımlarla denemekte fayda vardır. Bu sorunu tetikleyen birçok sorunlar, hatalar oluşturabilir. Bunların başında virüsler dahil sistem dosyalarının bozulması sebep olmaktadır.

  • Bu sorun için aşağıda vereceğimiz çözüm yollarını denemeden önce bilgisayarınızda önemli dosyaların yedeklemesini yapınız.
  • Windows 10, Windows 8, Windows 7 ve diğer eski sürüm işletim sistemleri için “Ayarlar” kısmından “kişisel bilgisayar ayarlarını sıfırlayın” yöntemini deneyebilirsiniz.
  • Sistem geri yükleme işlemi için bu sorunun yaşandığı bir tarih öncesine geri alabilirsiniz. Bunun için sistem geri yükleme nasıl yapılır yazımızı okuyabilirsiniz.
  • Win+R tuşlarına basarak çalıştır penceresini açınız ve çalıştır penceresine “regedit.exe” komutunu yazarak “kayıt defteri düzenleyicisi” açınız ve aşağıda adımları takip ederek gerekli düzenlemeyi yapınız.

HKEY_CLASSES_ROOT\Lnkfile adımlarını takip ederek sağ taraftaki boş yere Yeni > Dize Değeri > IsShortcut adında bir boş dosya oluşturun.

  • Diğer bir istenen eylemi gerçekleştirmek için ilişkilendirilen program yok problemi çözümü için bilgisayarda bozuk dosyaları onarmak için şu komutları bilgisayarınızda çalıştırınız.

Bilgisayarda bozuk sistem dosyalarını kontrol etmek ve düzeltmek için görev çubuğu arama yerine “komut istemi” yazın ve “yönetici olarak çalıştır” ile açınız.

Şu komut satırını yazın ve enter tuşuna basınız sfc /scannow komutunu ile bilgisayarın sistem dosyalarını çalıştırınız.

  • Bunların dışında bilgisayarınızı antivirüs yazılımları ile derinlemesine taratınız.

Birde bu program hani yazılımla alakalı olarak kaynaklıdır, email sistemi, outlook ile ilgili genel sorunlar nedeniyle de yaşanmaktadır.

Son olarak eğer sorun devam ediyorsa temiz kurulum gerektirebilir. Bunun nedeni bilgisayarda olası virüsler nedeniyle dosyaların zarar görmesidir.

TAVSİYE VİDEO;

Yukarıda konumuzda istenen eylemi gerçekleştirmek için ilişkilendirilen program yok hatası çözümü nasıl düzelir, nasıl çözülür konularında arama yapan kullanıcılar için bilgilendirme yapmaya çalıştık. Bu konuyla alakalı olarak sorularınız için sayfamızın hemen altında yorumlardan bize yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın