Sponsorlu Bağlantılar

Hedef yolu çok uzun sorunu ve çözümü

6.208 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, Bu konumuzda bilgisayardan bir yerden bire kopyalama yaptığınızda karşınıza çıkabilecek sorunlardan biri olan hedef yolu çok uzun veya diğer adıyla kaynak yolu çok uzun sorunu hakkında bilgi vermeye çalışacağız ve ardından bu sorun nasıl çözülür bununla ilgili ipuçlarını siz okurlara aktaracağız.

Biz dosyaları taşımak amaçlı olarak kopyala yapıştır veya kopyala taşı işlemi esnasında ya da bir dosyayı silmeye çalıştığımız da taşımak veya silmek istediğimiz kaynak dosya isminin 255 karakteri geçtiği için yaşandığını ve bu sorunun bundan kaynaklandığını hatırlatalım.

Bizde sizlerden gelen sorulardan olan hedef yolu çok uzun sorunu nasıl çözülür? Bunu sizler için aşağıdaki vereceğimiz sorunun çözümü ile bu sorunu ortadan kaldıracağız.

KAYNAK YOLU ÇOK UZUN HATASI ÇÖZÜMÜ

Windows 10, Windows 8, Windows 7 ve diğer önceki işletim sistemi kullanıyorsanız ve bu sorun tüm işletim sistemlerinde yaşanabileceğini hatırlatalım.

Bunun için yapılması gereken en basit yöntem dosya ismini kısaltmak olacak 255 ile sınırlı dosya ismi 256 ve üstü ise kaynak yolu çok uzun hatası vereceği için en basit olarak taşımak veya silmek istediğiniz dosyanın ismini değiştirerek başlayabilirsiniz.

Birde bu sorunun çözümü için farklı olarak kayıt defteri girdinizi değiştirmek suretiyle sorunun çözümünü denemek gerekebilir.

  • Windows + R tuşlarına birlikte basın
  • Çalıştır penceresi açılacaktır.
  • “regedit” komutunu yazın ve entere basın
  • Kayıt defteri açılacaktır ve şu adımları takip ediniz.

HKEY_LOCAL_MACHINE\

SYSTEM\

CurrentControlSet\

Control\

FileSystem\

LongPathsEnabled dosyası üzerine geliyoruz faremizle sağ tuş ile “düzenle” ve ardından “Değer verisi0 değerini 1 olarak değiştirin ve tamam olarak kayıt ediniz.

Dosya yolu çok uzun sorunu çözümü için yukarıda adımları uygulamak suretiyle sorunun çözümünü sağlayabilirsiniz.

Eğer silemediğiniz dosyalar için daha önceden hazırladığımız silinmesi zor dosyalar nasıl silinir konusunu inceleyerek dosya yolu çok uzun problemini diğer yöntemlerle deneyebileceğiniz farklı yol olarak kullanabilirsiniz.

Yukarıda anlattığımız hedef yolu çok uzun sorununun çözümü sizlerle paylaşmaya çalıştık bununla ilgili sorularınız için sayfamızın hemen altında yorumlar kısmından tarafımıza yazarak çözümler arayabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Hedef yolu çok uzun sorunu ve çözümü (3 Yorum)

Yorum Yaz

  1. win 7 pro kullanıyorum. bende de LongPathsEnabled belirtilen yerde bulunmamaktadır. Ne yapmalıyım ?

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın