Sponsorlu Bağlantılar

hd turn analiz sonuçları yorumlama

168 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, daha önceki konularımızda sabit disk, hard disk test etme konusunda bilgi vermeye çalışmıştık.

Bu konumuzda Hd Turn analiz sonuçları nasıl okunur, nasıl değerlendirilir bunu sizlerle paylaşacağız. Bana göre bilgisayarda işlemci ve sonrasında en çok yoğun olarak çalışan donanımlardan biridir. Bilgisayara dosya indirme, silme, program yükleme, kaldırma veya bilgisayarda yüklü programı çalıştırırken bu program dosyalarını okuma yazma işlemleri hep HDD üzerinden gelişmektedir. Bunlarında kendine göre bir yaşam süresi, disk ömrü vardır.

Bu süreyi doldurduğunuzda artık hatalar, arızalar verebilir, bilgileriniz elinizde patlayabilir. Bunun için elinizde bulunan disklerin veya yeni satın alacağınız ikinci el diskleri kontrol etmek gerekecektir. Bununla birlikte disklerin sağlıklı olup olmadığını bulunduğu çevre ortamları da belirlemektedir. Sıcaklık, voltaj düşmesi, çıkması bunu tetikleyecektir.

Şimdi bunun için disklerinizi kontrol etmek için internette en çok kullanılan yazılım olan HD Tune yazılımıdır. Bilgisayara bu yazılımı kurduk ve elimizde bulunan depolama alanına sahip, portatif diskleri, sabit diskleri test ettik ve çıkan sonuçlar hakkında neyin iyi neyin kötü olduğu hakkında bilgi vereceğiz.

HD TUNE DİSK ANALİZ ETME

Bu yazılımın ücretli ve ücretsiz olmak üzere iki farklı yazılımı bulunmaktadır. HD Tune ve HD Tune Pro yazılımı mevcuttur. Ücretli yazılımda ek özelliklere sahiptir.

Yukarıda HD Tune Pro yazılımdan bir görünüm vardır. Burada gördüğünüz gibi bazı değerler görülecektir. Şimdi bu değerler nedir, ne işe yarar hangi aralıklar iyidir bunu sizlere bahsedeceğiz.

BECHMARK

Burada Bechmark sekmesinde harddiskin veri transfer hızı ölçülebilmektedir. Disklerde veri transferi performans bakımından önemlidir.

NOT: HD Tune programını çalıştırmadan önce arka planda çalışan programları kapatın böylece daha iyi sonuçlar alınacaktır.

TRANSGER RATE;

Bu sekme üç veri analizini içermektedir. Burada Minimum diskin en yavaş veri aktarım hızını, Maximum en yüksek veri hızını ve Average veri transfer hızının ortama değerini göstermektedir. Diskin markasına ve modeline göre Seagate, Wd Blue, Western Digital gibi piyasada hâkim olan markalarda diskin özelliğini incelerseniz fabrika çıkış değerlerine göre karşılaştırma, kıyaslama yaparak diskin son durumunu analiz edebilirsiniz. Sata disklerde ortama hız değeri en az 30 Mb/sec ve üstü olmalıdır. Bu değerin altında çıkıyorsa sorun oluşmaktadır.

ACCESS TİME;

Bu değer rastgele erişim süresi anlamı gelmektedir. Bu değer ne kadar düşük olursa o kadar iyi bir değerdir. SATA disklerde 8 ms ~ 20 ms arasında iyi sonuçlar demektir.

BURST RATE; veri aktarım hızının en son aldığı değeri yazmaktadır. Bu değer ne kadar yüksekse o kadar iyi olmaktadır.

CPU USAGE; Veri aktarım sırasında işlemciyi ne kadar kullanıldığını belirten değerdir. Bu değer ne kadar düşük olursa o kadar iyi olacaktır.

Bu kısmında söyleyeceklerimiz bu kadar şimdi gelelim HD Tune programında ikinci sekmemiz olan INFO sekmesi;

INFO

Bu alanda harddisk özelliklerini, disk kapasitesi, Firmware sürümü ve seri numarası yer almaktadır. Bu alanda veri analiziyle ilgili herhangi bir ölçüm değerini analiz etmeniz gerekmeyecektir.

HEALTH

Diskin sağlığını kontrol edebilirsiniz. Burada iyi sonuçlar için OK ile gösterilirken, eğer Status Failed yani error veriyorsa diskinizde alarm sinyalleri veriyor demektir. Bu nedenle diskteki verileriniz bir yedeğini almayı ihmal etmeyi unutmayın.

Son olarak Hd Tune disk analiz sonuçları yorumlamak için Error Scan sekmesidir. Burada hangi sonuçlar elde edilmektedir.

ERROR SCAN

Bu alan üzerinde disk üzerinde kötü sektör yani sıklıkla duyduğumuz adıyla bad sektör testi yapılmaktadır.

Burada tarama yöntemi hızlı ve normal tarama olarak yapılmaktadır. Hızlı bir disk testi ile genel bir durumu gözlemleyebilirsiniz. Ama vaktiniz varsa normal test ile daha sağlık bir test sonucu elde edebilirsiniz.

TAVSİYE YAZI; Silinen veriler nasıl kurtarılır

Ekranda gördüğünüz gibi kırmızı sonuçlar bad sektör olarak görülmektedir. Bu sektörler yazılımsal ve fiziksel olarak kötü sektör oluşabilmektedir. Eğer fiziksel olarak darp edilmiş filansa bunun düzelme şansı yoktur.

TAVSİYE VİDEO;

Yazılımsal bad sektör ise yavaş format atarak bunu düzeltebilirsiniz. Format sonrasında tekrar disk analizi yaparak eğer aynı sorunlar devam ediyorsa o zaman fiziksel bad sektördür. Bunu düzeltemezsiniz.

Bu konumuzda Hd Tune programıyla test edilen harddisk, sabit disklerde çıkan sonuçları yorumlama, test sonuçları nedir, hangi değerler iyidir bunu sizlerle paylaştık.

Konumuz hakkında bilgi sorularınız için sayfamızın hemen altında yorumlar sekmesini kullanarak sorularınızı, sorunlarınızı bizimle paylaşabilirsiniz. KOD: 2020 – 2021 – 2022 – 2023

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın