Sponsorlu Bağlantılar

Windows Ekran klavyesi nasıl açılır

304 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu yazımızda ekran klavyesi açma kodu nedir, nasıl açılır, nerede bulunur konusunda bilgi vermeye çalışacağız. Bilgisayarın veri giriş birimi olan klavyede bazen istenmeyen arızalar, hatalar olabilir.

Klavyeye su, kola, meyve suyu veya herhangi bir sıvı dökülebilir veya donatımsal arızalar olabilir. Bu nedenle tuşlar basmayabilir. İstenmeyen bu sebeplerden dolayı aksaklıklar yaşanabilir. Bu nedenle Windows özelliklerinden biri olan ekran klavyesi devreye girebilir.

Ekran klavyesi oldukça işe yarayacak olan bu özellikte bizde sanal klavye nasıl açılır bununla ilgili olarak sorulara cevap vermeye çalışacağız. Bunun birçok açma yöntemi olabilen bu ekran klavyesinde sizlere bunun yöntemlerinden bahsedeceğiz.

EKRAN KLAVYESİ NASIL AÇILIR

Windows 10, Windows 8, Windows 7 işletim sistemi kullanan kullanıcılar için ekran klavyesi açma yöntemi aynıdır. Bunun için şimdi nasıl açılıyor hemen anlatalım.

1 – YÖNTEM;

İlk yöntem Başlat Menüsü > Windows Erişim Kolaylığı > Ekran Klavyesi adımlarını kullanarak kolaylıkla özelliği aktif ederek kullanıma açabilirsiniz. Yukarıda sıralı adımlarla ekran klavyesini açmak için kullanabilirsiniz.

Bazı kullanıcılar için bu yöntem biraz karışık gelebilir. Bunun diğer yöntemleri de kullanabilirsiniz. Bana göre de diğer yöntemlerde daha hızlı açılmaktadır.

2 – YÖNTEM;

Bu yöntem ise klavyede kullanılan tuşlarla gerçekleşmektedir. Bunun için ekran klavyesi açma kodu için WİNDOWS + CONTROL + O tuşlarına birlikte bastığınızda hızlı bir şekilde açılacaktır.

Yukarıda belirtilen üç tuşa birlikte bastığınızda ekran klavyesi etkinleşecektir. Diğer yöntemimiz için devam ediyoruz.

3 – YÖNTEM;

Bu yöntem benim en çok kullandığım pratik ve hızlı açma tekniğidir. Bunun için Windows Tuşu + R harfi ne birlikte basınız.

Çalıştır penceresi açılacaktır. Bu çalıştır penceresine OSK yazarak enter tuşuna bastığınızda ekran klavyesini açmak için kullanabilirsiniz.

Bu şekilde sanal ekran klavyesi açmak için kullanılmaktadır. Böylece klavyede yazmada sıkıntı çekiyorsanız sanal klavyeyi kullanabilirsiniz. Saten benim klavyem bozuk ben bu tuşları kullanamıyorum. O zaman ekran klavyesi nerede bulunur?

EKRAN KLAVYESİ NEREDE

Ekran klavyesi nerede bulunur bu sistem dosyalarının olduğu system32 klasörünün içinde bulunmaktadır. Bu klasöre erişmek için Windows + R tuşuna bastığınızda çalıştır penceresinesystem32” komutunu yazdığınızda bu klasöre ulaşacaksınız.

Bu klasöre ayrıca fare yardımı ile de ulaşabilirsiniz. Bunun için şu adımları takip etmeniz gerekecektir. C:\Windows\System32 adımları takip ediniz. Ben burada C: olarak geçmektedir fakat işletim sistemi neredeyse oradan bulabilirsiniz.

Yukarıda örnek resimde gördüğünüz gibi osk uygulama dosyasını bularak buradan da çalıştırabilirsiniz.

TAVSİYE VİDEO;

Bu yazımızda sizlere Windows sanal ekran klavyesi nasıl açılır, açma kısayolu, açma kodu ve nerede bulunur konularında farklı yöntemler kullanarak bilgi verdik.

Konumuzla ilgili sorularınız için sayfamızın hemen altında yorumlar sekmesinden bizimle irtibata geçebilirsiniz. Diğer konularda sorunlarınız ve istediğiniz konularda bilgi almak için soru – cevap sayfamızdan yararlanabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Windows Ekran klavyesi nasıl açılır (1 Yorum)

Yorum Yaz

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın