Sponsorlu Bağlantılar

Harddisk ömrü ne kadar ?

1.801 views
Sponsorlu Bağlantılar

Bilgisayarda verilerin depolandığı alan olan sabit disk , hdd veya harddisk olarak farklı isimler ile anılan kapasite ve rpm dönüş hızına göre veya 2.5 inç , 3.5 inç gibi farklı boyutlarda olan diskler ne kadar ömrü kaldığını nasıl öğrenebiliriz?

hdd son kullanma tarihi var mıdır? Bilgisayar TTL tabiri ile yaşam süresi ne kadar bunu nasıl öğrenebiliriz? bununla ilgili olarak bilgi vermeye çalışacağım.

Bilgisayar harddisk’leri verilerin saklandığı çoğu zaman virüslerin bulaştığı , sık sık format atılması ile aşınma süreleri azalmaya başlamaktadır. Ne kadar sık format atarsanız bir çamaşır gibi sık sık yıkanması temiz olur fakat renkleri atmaya başladığı gibi disklerde aşınmaya başlayabilir . Kullanıcı hataları , kullanımı bunlar hep etkendir.

hdd yapısı

Mavi ekran hataları , disk darbeleri ile kafa vurmaları , bad sektörler hep bunlar bir neden olabileceğini ve diskin ömrünü azaltan sebepler olabilir. sabit disk ömrü ile ilgili olarak bir çok kullanıcı elinde 7 senelik , 9 senelik sabit diskin olduğunu hiç bir sıkıntı yaratmadığını söylemektedir. Benim kendi kullandığım dizüstü laptop bilgisayarım 6 senelik hala kullanıyorum bir sıkıntı çekmedim.

harddisk icon değiştirme

o zaman söyle diyebiliriz , bilgisayarınıza az format , virüslerden iyi korunan bir sabit disk ve arada ayda bir olabilir disk birleştirme defrag yaparak hdd bakımı yapabilirsiniz. Darbelerden sert hareketlerden mutlaka korumalısın aynı zamanda aşırı ısınmalar tüm donanımlara zarar vereceği gibi sabit disk zarar vereceği için ısınmalar dan koruyun soğutucu fan kulanın .

uzun zaman sabit diski kullanmayacaksanız bilgisayar veya harici harddisk kullanıyorsanız arada çalıştırmayı unutmayın içinde mekanik olduğu için dönen aksamlarda yağların kurumasını önleyin.

Program olarak tavsiye edebileceğim hdtune pro , Harddisk Sentinel programları bu iş için kullanılmaktadır.

Arama Tags & Etiket ;

harddisk ömrünü öğrenme , harddisk kullanım ömrü , harddisk ömrü ölçme , harddisk kullanım süresi ne kadar

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın