Sponsorlu Bağlantılar

Harddisk Montajı Nasıl Yapılır ?

6.881 views
Sponsorlu Bağlantılar

Bu konumuzda bilgisayar kasasına sabit disk , hdd , harddisk nasıl montaj edilir ? konusunda sizlere bilgi vereceğim. Bilgisayar donanımların temel parçalarından birini teşkil eden ve verilerin , bilgilerin saklandığı donanım parçası olan harddisk bilgisayar kasasından nasıl değişir ? bununla ilgili bilgi vermek istiyorum.

Bilgisayarınıza yeni bir sistem toplamak istiyorsunuz veya var olan bir sabit disk yükseltmek amaçlı olarak değiştirmek istediğiniz kullandığınız disk kapasitesine göre hiç bir farklılık yoktur. Şimdi Montaj , değişim nasıl yapılır resimli olarak anlatalım .

Harddisk Montajı Nasıl Yapılır?

Bilgisayarın işletim sisteminin yüklü olduğu sabit disk kasa üzerinde montajı kızaklar üzerine yapılarak vidalanmak sureti ile yapılır.

hdd montaj 1

 

Yukarıda örnek resimde görülen kasa içinde harddisk kızaklarına sabitlenerek yan tarafından vidalanma sureti ile kasa içine sabitlenir.

sabitdisk montajı
Anakart yakın yerdeki kızaklara veri diski bağlantı yerlerinin anakart bakacak şekilde kızağa sürülerek yan tarafından örnek resimde olduğu gibi tutturulur. Şimdi bundan sonra yapılacak şey , harddisk veri kablosu ( sata kablosu ) ve power kablosu disk üzerindeki bağlantı yerlerine takılır.

disk bağlama
Gördüğünüz üzere veri kablosu ve güç kablosu harddisk üzerindeki slot yerlerine takıldı , şimdi bu kabloların diğer uçlarını’da anakart üzerinde veri kablosunu bağlayacağız. Güç kablosunu ise power suply üzerinden gelen güç kablosunu bağlamamız gerekecektir.

power supply

 

power suply üzerinden gelen güç kablosunu’da harddisk üzerinde yerine taktığımızda bilgisayar açılışında harddisk güç vermiş olacağız ve sistem açılınca disk’den bilgileri okumaya başlayacaktır.

Yanlış Vidalama Örneği ;

Aşağıdaki Gördüğünüz Resimde yanlış bir montaj resmi vardır sizde bu duruma düşmeyin : )

harddisk montajı

 

Ayrıca yukarıda resimde harddisk kasaya nasıl montaj yapılacağına dair açıkça anlatmış , sizde doğru yerleri kullanarak disk montajını yapabilirsiniz.

Yeni Bir Hdd Taktığınızda Bilgisayar Görmüyorsa ;

Bilgisayarınıza yeni bir hdd taktığınızda bilgisayar görmüyor ise bununla ilgili olarak problemlerin çözümü için buradaki link destek alınız. >> bilgisayarda hdd görmüyor mu ? <<

Arama Tags & Etiket ;

harddisk montajı ,  harddisk montajı video ,  harddisk montajı resimli anlatım ,  harddisk montajı yazılı anlatım , harddisk montajı resimli , harddiskin montajı , ssd harddisk montajı , sata harddisk montajı , laptop harddisk montajı , harddisk kutusu montajı , ıde sabitsik montajı , nasıl değişir

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın