Sponsorlu Bağlantılar

formattan önce yapılması gerekenler

622 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, daha önceki konu anlatımlarımız da format nasıl atılır? konusunu sizlere anlatmıştık, bu konumuzda format öncesi yapılması gerekenler nelerdir? format atmadan önce bilgisayarda ne yapılması gereken önemli konu başlıkları altında sizlere anlatmaya çalışacağız.

Bilgisayara yeni bir işletim sistemi kurmak için işletim sistemi yüklemeye veya var olan bir işletim sistemi üzerine virüsler veya diğer yazılımsal arıza, hatalar nedeniyle yeniden bir işletim sistemi kurmak gerekebilir işte bu işleme format atma, formatlama adı verilmektedir.

Sıfır aldığınız bir bilgisayara yeni işletim sistemi kurmak için fazla yapılacak bir işlem yoktur, sadece harddisk boyutuna göre işletim sistemi kurulacak C: bölümü ve fotoğraf, müzik, dosya, belgeleri saklamak amaçlı olarak bir arşiv bölümü oluşturmanız yeterli olacaktır.

Format önceki yapılması gerekenler ;

Bilgisayara format atmada önce alınacak tedbirler nelerdir? bunları şimdi aşağıdaki sıra başlıkları altında vermeye çalışacağız.

  • işletim sistemi kurulu bir bilgisayarda işletim sistemi nerede yüklü ise? genel olarak C: partition bölümüdür, burada masaüstü bölümünde dosyaları mutlaka alınız bir yere saklayınız çünkü masaüstü işletim sistemi kurulu olan C: bölümünde bulunduğu için format attığınız da bunlar silinir.
  • format atmadan önce neler yapılmalı konusunda diğer bir konu sürücülerin bir yedeğini alınız, sonradan sürücü ( driver ) internet üzerinden bulmak zor olacaktır bu nedenle sürücü yedekleme programları aracılığı ile sürücülerin yedeğini mutlaka alınız.
  • outlook’da kişiler, parola yedekleriniz, tarayıcı yer imleri mutlaka yedeğini alınız bunlarda şifreler, kısayollar veya telefon rehberini outlook aktarma ihtimali olacağı için bunların yedeğini mutlaka alınız.
  • format atmadan önce neler yapılmalı konusunda diğer önemli konu başlıklarını sıralamaya devam ediyoruz, bunun çöp kutusuna silinmiş belgeleri tekrar gözden geçirin silinmiş dosyalar arasında tekrar kurtarmak gerekebilecek dosyalar olabilir.
  • veri tabanları .sql gibi dosyalar varsa bunların mutlaka yedeğini alınız.
  • indirilenler / download dosyası ( belgelerim ) arasında yer alacaktır burada indirmiş olduğunuz dosyaları kontrol ediniz.
  • Ağ kartının bir yedeğini alınız.
  • Önemli konurdan biride bilgisayarda ısınma sorunu varsa bu ısınma format atma esnasında aşırı ısınacağı için bilgisayar her an kapanabilir bunun için bir aparat altına koyarak soğutmaya yardımcı olabilirsiniz.
  • format atmadan bilgisayarda yapılması gereken konular belli başlı bunlardır. Burada püf nokta yedekleme konusu üzerinedir yani önemli dosyaların mutlaka yedeğini almanız gerekecektir sürücü, dosya, müzik , fotoğraf, yer imleri, veri tabanlı kullanıyorsanız veri tabanı, mail, outlook bunların mutlaka bir yedeğini harici harddisk veya bilgisayarda işletim sisteminin olmadığı D: gözüne kopyalayın böylece sonradan yaşanacak bir pişmanlık yaşamayın.

diğer konularımızda format sonrası yüklenmesi gereken programları ayrıca incelemiştik konu başlığı üzerinden hangi programlara ihtiyaç duyulur? bunu ayrıca incelemesini yapabilirsiniz. 

format öncesi yapılması gereken konu başlıklarına sizinde kendi deneyimlerinizi aktarmak için yorumlar kısmına bırakarak yayınlayalım. Böylece konuyu takip eden arkadaşlara bilgi ve deneyimlerinizi paylaşmış olacağız.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın