Yazılım

Format Sonrası Yüklenmesi Gereken Programlar Nelerdir?

Format Sonrası Yüklenmesi Gereken Programlar Nelerdir?

Yeni bir bilgisayar satın aldınız, bilgisayar topladığınız yada eski bir işletim sistemini yeniden format atıldı , işletim sistemi kurulumu sonrası yada format sonrası programlar neler olmalı veya diğer adıyla format sonrası yüklenmesi gereken yazılımlar hangileridir. 

Windows 10, Windows 8.1 veya Windows 7 işletim sistemlerinde format sonrası gereken önemli programlar nelerdir, hangi programların kurulması tavsiye edilmektedir. Bununla ilgili olarak forum sitelerinde bir çok program tavsiyeleri önerilmektedir.

Unutmayın herkes kendi ihtiyaçları doğrultusunda program kurar yada yazılım yükler, grafiker kendi ihtiyacı olan Corel Draw, AdobePhotoshop gibi, bir müzik ile uğraşan kullanıcı Audacity veya diğer programları kurarak kendi ihtiyaçları doğrultusunda program yükler.

Siz siz olan size ne gerekli ise o programları yükleyin, yoksa bilgisayarınız’da kayıt defterine binlerce kayıt atacağı için şişme yapacak ve zamanla bilgisayarın yavaşlamasına sebep olacaktır yani rast gele program yüklemeyin.

format sonrası lazım olan programlar ihtiyacınız doğrultusunda kendiniz belirlemeniz gerekiyor, ama önemli olan elzem programlar nelerdir? Şimdi o zaman yüklenmesi gereken tavsiye edeceğim programlar nelerdir? hemen aşağıdaki sıralı şekli ile vererek kısa anlatmaya başlayalım

.NET FRAMEWORK 

Bu yazılım bilgisayara yükleyeceğiniz programların doğru ve düzgün, stabil çalışabilmesi için programlar ve işletim sistemi arasında uyum sorunu olmaması için gerekli olan bir yazılımdır. bu yazılımı mutlaka yüklemeniz gerekir, önemlidir bir program yükleme esnasında bu yazılımı denetleme yapar eğer yoksa kendi yüklemeye kalkabilir ,bu programı yüklemek için “https://www.microsoft.com/tr-TR/download/details.aspx?id=53344” adresi üzerinden işletim sistemine göre seçerek yükleyin.

WinRar – WinZip Programı 

format sonrası programlar arasında ikinci yükleyeceğiniz programlar arasında gelmektedir. Bu programlar bir sıkıştırma yazılımıdır. Büyük boyutlu dosyaları sıkıştırarak arşivleme için kullanılır. Genelde İnternet üzerinden indireceğiniz programlar winrar veya winzip programı ile sıkıştırılır ve .rar veya .zip uzantılı dosyalar şeklinde bilgisayara iner ve bunları açmak için bu programlar gerekir o yüzden her bilgisayarda olmazsa olmazlar arasında bu yazılım mutlaka gerekir.

Web Browser – İnternet Tarayıcı 

Yeni işletim sistemi kuruldu bu işletim sistemi ne olursa olsun Ubuntu, Pardus, Mac, Windows bunların kendine göre yüklü tarayıcılar gelmektedir. Biz konumuzda Windows üzerine anlatım yaptığımız için İnternet Explorer tarayıcı Windows Yüklendiğinde gelmektedir.

Fakat Explorer biraz yavaş kaldığı için en çok kullanılan web tarayıcı olarak Google Chrome, Mozilla – Firefox, Yandex , Safari tarayıcılar kullanabilirsiniz, tavsiye olarak en çok kullanılan tarayıcı Google Chrome yükleyebilirsiniz. 

Sürücü Güncelleme Programları

format sonrası gerekli programlar arasında bu programdan bir tanesini yükleyebilirsiniz, Bunu neden yüklemek gerekir? eğer satın aldığınız veya bilgisayar üzerinde gelen donanım parçalarının sürücü – driver cd yoksa bunların sürücülerini İnternet üzerinden tek tek bulmanız gerekir. tek tek uğraşmak yerine sürücü güncelleme, sürücü bulma programı işinize yarayacaktır. Fakat donanımların veya programların sürücüleri için elinizde cd varsa bu programa gerek kalmayacaktır.

Media Player – Oynatıcı Programlar

hangi programlar yüklenmeli? sorusuna Bilgisayarda film, müzik, video izlemek için en önemli programlardan biride media player‘dir. Çünkü arka planda çalarak oyunlar oynayacak, müzik dinleyeceksiniz, boş vakitlerde film izleyeceksiniz. Windows işletim sistemlerinde Windows Media Player kurulu gelmektedir. fakat ayrıca winamp, gom player, VLC Player gibi programları yükleyebilirsiniz. 

Kodek & Codec

Bilgisayar ortamında her dosyanın uzantısı farklıdır, mp4, mp3, wmv , gp3 , avi gibi bu dosyaları her media player desteklemez bu dosya uzantıları açabilmesi ve çalabilmesi için codec programına ihtiyaç duyulur o yüzden bilgisayara bir kodek programı yüklemek faydalıdır. K-Lite Codec program için öneri olarak kullanabilirsiniz.

Video İndirme Programı 

İnternet üzerinde sörf yaparken, gezinirken veya sosyal ağlarda Facebook, Twitter, İnstagram vb. platformlarda hoşunuza giden beğendiğiniz herhangi bir video indirmek isteyebilirsiniz. Bunun için eğer video izlemeyi seviyorsanız bir video indirme programı kullanabilirsiniz. İnternet Download Manager programı işinizi görecektir, eğer bu programı yüklemek istemezseniz Google Chrome tarayıcı için video indirme eklentileri kullanabilirsiniz. 

Antivirüs Programı

format sonrası gerekli programlar arasında ve en önemlisi ve her bilgisayarda mutlaka olması gereken  program antivirüs programıdır. Benim her zaman söylediğim gibi eğer kişisel bilgisayar kullanıyorsanız 70 TL ile 100 TL arasında tek kullanıcılı lisanslı bir antivirüs programı satın alın ve bunu kullanın devamlı güncelle yaparak bilgisayarı güvenlik altına alınız. İnternet üzerinden indireceğiniz virüs programları tehlike içerebilir ve hatta kendisinin bile virüslü olma ihtimali vardır. Antivirüs Program Tavsiyesi konulu önceki makalemi okuyabilirsiniz.

Ccleaner Programı

Ben bu programı çok severim? neden seviyorum hemen anlatmaya geçeyim, her format attığım bilgisayara mutlaka bu programı kurarım çünkü Cclenaer programı ; İnternet’e her girdiğinizde çerez dosyalarını bilgisayara yükler, yani bir site üzerinde resimleri, forum giriş bilgilerini kayıt eder, bilgisayara yüklediğiniz ve kaldırdığınız program kalıntıları kayıt defteri düzenleyici’de tutulur ve zamanla bu dosyalar bilgisayarı yavaşlatır ayrıca her girdiğiniz site isimleri yada arama anahtar kelimeleri tarayıcı görünecektir işte burada Ccleaner Programı devreye giriyor tüm çöp dosyaları , kalıntıları bu program sayesinde sileceksiniz ve bilgisayarı rahatlatacaksınız. Ccleaner Programı için gerekli bilgiyi Ccleaner Nasıl Kullanılır? makalemde inceleyin.

Microsoft Office & OpenOffice 

Microsoft Excel, Word , Power Point bu programlar iş yerinde, evde veya okulda mutlaka kullandığımız artık her bilgisayarda olmazsa olmazlar arasına girmiş programlardır. yukarıda başlıkta verdiğim Microsoft Office veya OpenOffice yazılımlarında birini bilgisayara yüklemeden geçmeyin.

Java 

Bilgisayarda oyunları açmak için, herhangi bir sitede java uygulamaları sohbet veya bir bankacılık sayfasına girmek için bu programı yüklemek gerekir. “https://java.com/tr/” adresi üzerinden işletim sistemine göre yükleyebilirsiniz. 

Dirext 

Microsoft video oyunları başta olmak üzere ve diğer oyunları sorunsuzca oynamak için ekran kartı performanslı çalışması için Dirext güncel sürümünü bilgisayara yükleyin. “https://support.microsoft.com/tr-tr/help/179113/how-to-install-the-latest-version-of-directx” adresi üzerinden işletim sistemine göre yükleyin.

Flash Player

bu program swf uzantılı dosyaları tarayıcıda çalıştırmak için kullanılır, örnek verecek olursak flash oyunları tarayıcıda görüntülemek için bu yazılıma ihtiyaç vardır. Video izlemek için’de gerekli olan Flash Player format sonrası programlar arasında yeri almaktadır. “https://get.adobe.com/tr/flashplayer/” adresi üzerinden bu programı yükleyebilirsiniz. 

 

CD / DVD Yakma Programı 

Bilgisayar’da cdye müzik atma, cd veya dvd dosya yazdırma, kopyalama gibi programlara mutlaka ihtiyaç duyulacaktır o yüzden Windows Media Player kendi üzerinde özelliği olacağı gibi harici programlarda iş görecektir, bunlar arasında tavsiye önereceğim program Nero programıdır. 

Cd’ye Nasıl Müzik Atılır?

Adobe Reader 

bir banka extrası, kredi kartı extrası veya pdf uzantılı bir dosyayı görüntülemek için gerekli bir programdır. Bu program sayesinde pdf dosyalarını okumak, açmak için kullanılır.”https://get.adobe.com/tr/reader/” adresi üzerinden bu yazılımı yükleyin. format sonrası gerekli programlar için gerekli olan yazılımlarda biridir. Mutlaka bilgisayarda bulunmalıdır. 

Bilgisayara format sonra programları neden gerekli olacağını kısa kısa anlattım, bunun yanında anlık ileti programları arasında Skype yükleyerek uzaktaki arkadaşlar ile konuşabilir görüntülü aramalar yapabilirsiniz, skype hesabının olması gerekiyor. konu başında dediğim gibi bilgisayar’da lüzumsuz programlara hiç gerek yoktur, fazla program bilgisayarın yavaşlamasına neden olacaktır. 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Küfür, hakaret, onur kırıcı cümleler veya imalar, dini inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmaz.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL