Sponsorlu Bağlantılar

Bataryanın Ömrünü Nasıl Uzatırım ?

437 views
Sponsorlu Bağlantılar

Netbook , Dizüstü , Laptop olarak bildiğimiz Mobil taşınabilir bilgisayarların en temel özelliği batarya , pil ile çalışmalarıdır. Bu önemli donanım parçası olan batarya’nın bakımı ve kullanımı oldukça önemlidir. Bu parçalarda en çok yıpranan parça diyebilirim nedeni ise devamlı şarjı bitecek ve bir o kadarda şarj edileceği için zamanla yıpranmasıdır.

Pilin yaşam süresini artırmak , ömrünü uzatmak için sizde bir takım önlemler alabilirsiniz peki ne yaparsınız ki bu pilin ömrü uzasın artsın ? Alınacak birinci tedbirin başında pili devamlı olarak şarj‘da tutmayınız pilin sağlıklı çalışabilmesi için boşalıp dolması gerekmektedir o yüzden devamlı şarj’da olacağı için deşarj olmayacağı için  pile zaman ile zarar verecektir.

laptop-batarya

O yüzden pili devamlı olarak şarjda tutmayın bataryayı %60 lerde  şarj oranı ile tutarak pili ayda bir kere bilgisayarınıza takın kullanın ve şarjın bitmesine yakın tekrar şarj edin ve %60 gibi seviyede çıkartın ve böylece devam ediniz .

Ayrıca Bilgisayarın pilini Şarj olurken yani bilgisayarda hem pil takılı hemde elektrik adaptörünü bağlı iken yerinden sökmeyin bu zarar verebilir.

pillerde belli yaşam süresi vardır bunun için ömrünün ne kadar kaldığını aşağıdaki adresinden hesaplayabilir ve fikir sahibi olabilirsiniz.

Günümüzde Dizüstü bilgisayarlarda LİON Batarya kullanılmaktadır . Bu bataryalar 300 ile 500 arasında tam şarj yapma özelliği sahiptirler. böyle olunca lion pilleri tam anlamı ile şarjını bitirmeyin , düşük voltaj ile şarj yapmayı denemeyin

Pil Ömrü Nasıl Ölçülür ? Hemen Öğren..!!

Arama Tags & Etiket ;

pil bakımı , batarya bakımı , pil ömrünü uzatma , bataryanın ömrünü nasıl uzatırım , pil bakımı , batarya bakımı

Sponsorlu Bağlantılar
Etiketler: , , , ,

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın