Sponsorlu Bağlantılar

Excelde Negatif { – } sayıyı Pozitif { + } sayıya nasıl çevrilir?

3.373 views
Sponsorlu Bağlantılar

Geçenlerde banka kredi kartı hesap extrası’nı indirdiğimde yaptığım harcamalar hep eski ( ) olarak, karta yatırdığım paralar artı ( + ) yani pozitif sayılarla gösterilmekte idi. Bu harcamaları zigma ( topla ) işareti ile toplamak hesaplamak istediğimde sayılar negatif değerlerde olduğu için toplamlarda çıkmamıştı Bunun için eski sayıları, negatif sayıları pozitif değerlere çevirmek gerekmekte olduğunu düşünerek bu çevirme işlemini sizler içinde nasıl yapılacağını anlatmaya çalışacağız.

Bu konumuzda sizler excelde eksi sayıları pozitif sayılara çevirme konusunda pratik olarak bunun nasıl yapılacağını sizlere anlatmaya çalışacağız.

Excelde Negatif Sayıları Pozitif Sayıya Nasıl Çevrilir?

negatif sayıları pozitif sayılara çevirme konusunda en basit yöntem Bul ve Değiştir yöntemidir. Bunun için eksi sayıların olduğu değerleri fare yardımı ile işaretleyin ve Ctrl+F menü yardımı ile Arama penceresi ve Bul ve Değiştir tablosunun da – ( Eksi ) yazın ve Değiştirilecek kısma hiç bir şey yazmadan Tamam diyerek tümünü değiştirin.

Excel sayfasında tablo içinde eksi ( – ), negatif sayıları değiştirmek için hücreleri seçiyoruz ve yukarıda örnek resimde olduğu gibi “Araman” kısmına eksi ( – ) yazarak “Yeni değer” kısmını boş bırakınız ve “Tümünü Değiştir” diyerek negatif sayıları pozitif sayıya çevirebiliriz.

eksi değerleri pozitif değerleri bu şekilde çevirmek suretiyle tablo üzerinde toplama işlemini daha sağlıklı olarak kolaylıkla yapabilirsiniz. Bunun dışında negatif değerleri pozitif değerlere döndürmek için yine aynı fare yardımı ile eksi rakamları fare ile işaretleyin ve farenin sağ tuşu ile Hücreleri Biçimlendir seçiyoruz.

 

Kategori > Sayı > Negatif Sayılar >  kısmından pozitif sayı olarak işaretleyin ve Tamam dediğiniz de excel tablosunda negatif değerleri pozitif değere çevirmiş olacaksınız. Bu işlem bu kadar basit olarak görünmekte olup bazı sitelerde uzatıldıkça uzatılmıştır.

Yukarıda sizlere eski, negatif değerleri nasıl pozitif değerlere çevrilir bunu anlatmaya çalıştık. Bu konuda sorularınız olursa sayfamızın altında yorumlar kısmından ve soru & cevap sayfamızdan tarafımıza yollayarak cevap vermeye çalışacağız.

 

Sponsorlu Bağlantılar
Etiketler: , , ,

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın