Sponsorlu Bağlantılar

Excel’de mutlak adresleme nedir / nasıl yapılır?

3.147 views
Sponsorlu Bağlantılar

Bu konumuzda mutlak adresleme nedir? , mutlak adresleme nasıl yapılır? bu tür araştırma yapan arkadaşlara yardımcı olmaya çalışacağız. Excel absolute adressing yani mutlak adresleme hücrelerin kopyalanması ile formül ile belirtilmiş bir hücreden veri alırken sabit hücreyi baz alarak hesaplama yapmasıdır.

excelde bir formül eğer başka bir hücreye taşınacaksa, sabit bir değer kullanıyor ve satır , kolon numarasının değişmesini istemiyorsanız mutlak adresleme kullanılmaktadır.

yukarıda formüle göre c2 hücresindeki euro kurumuz sabit E9 hücresini bir başka yere taşıyacağız eğer bu hücre mutlak adresleme ile yapıldığında farklı bir hücreye taşınması halinde bile E9 hücresindeki kuru görecek hiç değişmeyecektir.

HÜCREDE MUTLAK ADRESLEME NASIL YAPILIR?

absolute adressing mutlak adresleme nasıl yapılır? bunun için aşağıdaki adımları izleyerek yapabiliriz. mutlak hücre’de şimdi hesaplamaya başlayalım.

yukarıda C5 hücresini mutlak adresleme ile hesaplamak için =C5*$C$2  formülünde C5 formülünde ürünün gerçek fiyatını TL çevirmek için ve bu hücre başka bir yere taşındığında sabit kalması için $ ( dolar ) işareti kullanıyoruz. Böylece mutlak adres ile çarpanı sabit hücrede tutuyoruz.

Arama Tags & Etiket;

mutlak adresleme excel, mutlak adresleme nasıl yapılır, mutlak adres kullanma, mutlak adresleme formülü, Microsoft Office Excel, Excel 2007

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın