Sponsorlu Bağlantılar

Excelde İndirimli Fiyat Yüzde Oranı Nasıl Hesaplanır?

718 views
Sponsorlu Bağlantılar

Bu konumuzda biraz farklı bir hesaplama yapacağız. Mağazalarda veya alış veriş merkezlerinde indirimler yapılmaktadır. Bu indirimler fiyatın yüzde kaçı dır , bunu microsoft office excel üzerinde hesaplama çalışacağız. 

Şimdi hemen hesaplama yoluna geçelim bu hesaplama için bir örnek kullanacağız. bu yüzde kaç indirim oranı yapılmıştır hemen hesaplayalım. 1000 TL bir ürün 790 TL inmiştir peki bu indirim % yüzde kaç şeklinde gerçekleşmiştir? 

Excel’de İndirim Oranı Hesaplama ;

microsoft office excel indirim oranı yada yüzde kaç iskonto uygulandı bunu hesaplamanın en basit yolunu aşağıdaki adımla vermeye çalıştım.

ürününün normal fiyatı olan ( ürünün fiyatı ) ve İndirimli Fiyatı hücrelerini para birimi  TL olarak ayarlayınız , ardından % yüzde kaç indirim olan hücreyi Yüzde Oranı şeklinde ayarlayınız. Hücreleri Biçimlendir.. ayarını yaptıktan sonra % yüzde hesabı için =1-(indirim fiyatı / ürünün fiyatı ) hücrelerine böldüğümüzde satış indirim oranı hesaplanmış olacaktır. 

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Excelde İndirimli Fiyat Yüzde Oranı Nasıl Hesaplanır? (1 Yorum)

Yorum Yaz

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın