Excel

Excel’de açılır listeye veri ekleme ( Açılır Menü Listesi Oluşturma )

Excel’de açılır listeye veri ekleme ( Açılır Menü Listesi Oluşturma )

Merhabalar, bu konumuzda Excel’de açılır liste oluşturmak konusunda bilgi vereceğiz. Açılır listeden seçenek seçmek bu açılır listeye bilgi girme gibi konularda yeni başlayan kullanıcılara bilgi vereceğiz.

Microsoft Excel’de açılır liste tablosu oluşturmak Excel kullananlar için etkili bir kullanım şeklidir. Çalışmalarınızı daha hızlı bir şekilde yönetebileceksiniz.

Bunu listeyi sizlere kullanıcılar ile yaşadığı şehirler için örnekleme ile anlatacağız. Bu listenin nasıl oluşturulduğunu hemen anlatmaya geçelim.

EXCEL AÇILIR LİSTEYE VERİ GİRMEK

Yukarıda örnek tablomuzda kullanıcılar var bu kullanıcılara kendimiz açılır menüden veri girmek için kullanacağımız adım “veri doğrulama” işlemidir.

Şehir kısmından kullanıcıların karşısında bulunan boş hücreleri Mouse kullanarak seçiyoruz.

Boş hücreleri faremizin yardımı ile seçiyoruz. Tablomuzun en üst kısmından “Veri” kısmına giriyoruz. Bu kısımda “Veri doğrulama” kısmını seçiyoruz. Daha sonra “izin verilen” yazan yerden “liste” kısmını seçiyoruz.

Kaynak kısmından Şehirlerimizin olduğu hücreyi seçiyoruz. Seçtikten sonra “Tamam” butonu ile bu işlemi tamamlıyoruz.

Bu işlem sonrasında kullanıcıların yanındaki boş hücrelerde açılır menü oluşacak ve buradan şehirlerin listesini seçebiliriz.

Yukarıda görüldüğü gibi “Şehir” kısmında İl seçimi için seçenekler gelecektir. Bu şekilde Excel de açılır menü tablosu oluşturmak için kullanabiliriz.

VİDEO ANLATIM;

Bu konumuzda Microsoft Excel de açılır menü listesi oluşturma işlemini nasıl yapılır, nasıl yapılmış konusunda bilgi vermeye çalıştık. Konumuzla ilgili olarak sorularınız için sayfamızın hemen altında yorumlar sekmesinden bizimle paylaşabilirsiniz. KOD: 2023-2024-2025-2026-2027

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Küfür, hakaret, onur kırıcı cümleler veya imalar, dini inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmaz.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL