İpUçları

Windows Şifre belirleme süresini ve kaç karakter olacağını ayarlama

Windows Şifre belirleme süresini ve kaç karakter olacağını ayarlama

Merhabalar, bu konumuzda Windows işletim sisteminde belirli süreler aralığında parola değiştirmek gerekebilir. Windows işletim sisteminde bu özellik devre dışı kalsa da Windows sunucularda hala aktif olarak gelmektedir.

Eğer Windows işletim sisteminde bu özelliği kullanıyorsanız parola süre sonu değiştirmeniz gerekmektedir.

Fakat bu özellik kapalı olduğu için siz kendiniz parola süre sonu zamanını kendiniz ayarlayabilirsiniz. Bu süreyi belirlemek için aşağıda vereceğimiz adımlar takip ederek gerçekleştirebilirsiniz.

WİNDOWS PAROLA BELİRLEME SÜRESİNİ AYARLAMA

Bunu belirlemek için yapmanız gereken adımları adım adım vermeye çalıştık. Şimdi nasıl yapılır hemen sıralı olarak gidelim.

# Windows tuşu + R harfine basınız.

# Çalıştır penceresi açılacaktır.

# exe komutunu yazın ve enter tuşuna basınız.

# Komut satırına tırnak işareti olmadan “net user %username%” komutunu yazın ve enter tuşuna basınız.

Yukarıda örnek resimde olduğu gibi “parola süre sonu” kapalı yani belirlediğiniz şifreyi aktif olarak kullanabilirsiniz.

Şimdi bilgisayarınızda belirlediğiniz sürelerde yani 30 gün, 45 gün, 60 gün veya 80 gün sonrasına şifrenin değişmesini istiyorsanız o zaman yapılması gereken adım;

Komut satırına tırnak işareti olmadan “net accounts /MAXPWAGE:55” şeklinde olacaktır. Bu 55 gün süresidir. Bu süreyi kendinize göre belirleyebilirsiniz. Bu süre belirlemek için kullanılan komuttur.

MİNİMUM PAROLA KARAKTER BELİRLEMEK;

En az girebileceğiniz parola karakteri için “net accounts /MINPWLEN:6” burada kullanılan 6 karakter sayısıdır. En az 6 rakam girebileceksiniz.

SON GİRİLEN ŞİFRELERİ KULLANMA SAYISI;

Son kullanılan şifreleri tekrar kullanmamak adına en son kullanılan şifreleri kullanmamak için belirlenen komut “net accounts /UNIQUEPW:3” burada sayıyı siz belirleyebilirsiniz.

TAVSİYE VİDEO;

Yukarıda verdiğimiz de konumuzda Windows işletim sisteminde belirlediğimiz şifrelerin ne zaman değişeceğini kaç karakter ve en son kaç şifre kullanılacağı hakkında bilgi vermeye çalıştık. Konumuzla ilgili sorular için sayfamızın hemen altında yorumlar sekmesinden bizimle paylaşabilirsiniz. KOD: 2023-2024-2025-2026-2027

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Küfür, hakaret, onur kırıcı cümleler veya imalar, dini inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmaz.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL