Sponsorlu Bağlantılar

excel rank fonksiyonu kullanımı

1.492 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu konumuzda excel rank fomülü nasıl kullanılır konusunda siz takipçilere bilgiler vermeye çalışacağız. Mümkün olduğu kadarıyla bu konumuzda anlaşılması için sade bir dil kullanmaya çalışıyor olacağım. Bu Formül için detaylı bilgilere ulaşmak için “https://support.office.com/tr-tr/article/rank-e%C5%9E%C4%B0t-i%C5%9Flevi-284858ce-8ef6-450e-b662-26245be04a40” adresi üzerinden ulaşarak detaylı bilgilere erişim sağlayabilirsiniz.

RANK

Listedeki bir değerin, liste içindeki sırasını verir. Listedeki sayının yeri listedeki diğer değerlere göre büyüklüğüdür. excel rank formülü kullanım olarak =RANK(sayı;başv;[sıra]) şeklinde kullanılmaktadır.

Sayı : Sıradaki yerini bulmak istediğiniz sayı

Başv : Sayılar listesi dizini baş vurusu

Sıra : Sayının sırada değerini nasıl saptayacağını belirler. Burada sırada iki seçenek çıkacaktır 0-Azalan ve 1-Artan olmak üzere burada sıralamada seçilen sayı sıralamada baştan kaçıncı veya sonradan kaçıncı değerde olduğunu gösterecektir. 0-Azalan seçerseniz seçtiğiniz değer, sayı sıralamada ilk den sona doğru sıralamasını gösterecektir. Diğerinde 1-Artanise sondan ilke doğru sıralamada kaçıncı olduğunu gösterecektir. Şimdi rank formülü kullanımı için resimli örnek ile nasıl kullanılır bunu anlatmaya çalışacağız.

 

Yukarıda yıllara göre tereyağ üretimi ve üretilen tonajlar verilmiştir. Biz burada YIL kısmında verilen yılda Üretimin kaçıncı sıralamada olduğunu hesaplatacağız. Girdiğimiz yıl üretimde sıralamada belirlediğimiz sıra değerine göre sıralamasını yapacağız.

YIL = F6 değerine B6 ile B11 arasında bir değeri el ile giriyoruz.

ÜRETİM : Kısmına =rank(sayı yazan yere F6 değeri buradan çekecek) ; başv ( başvurulacak referans değer B6:B11) ; 0-Azalan veya 1-Artan ) olarak formülü belirliyoruz.

0 değerini seçerseniz en yüksek değerden en son değere doğru, 1 değeri en az değerden en yüksek değere doğru sıralama yapabilirsiniz.

Yukarıda rank formülü nasıl kullanılır, rank formülü hakkında sizlere bilgiler vermeye çalıştık bununla alakalı sorular için sayfamızın hemen altında yorumlar kısmından veya soru & cevap sayfamızdan tarafımızdan tüm sorularınızı gönderebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın