Sponsorlu Bağlantılar

Excel Dosya Uzantı Tipleri Nelerdir?

3.338 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu konumuzda Ofis, Ev , Okul alanlarında yoğunlukla kullandığımız Microsoft Office Excel programında çalışma sayfası, çalışma kitabı kayıt ederken veya farklı kaydet de kayıt edilebilecek dosya uzantı tiplerinden bahsedeceğiz.

Excelde bir dosya tipini hangi şekilde kayıt edilir? sizlere aşağıda vereceğimiz bilgiler ile konuya biraz daha sahip olabileceksiniz.

Excel Dosya Tipleri ;

Excelde bir dosya tipini seçebilmek için kayıt et tercihleri arasında Farklı Kaydet seçeneğini kullanarak istediğiniz format ile kayıt edebilirsiniz.

XLSX ;

xlsx uzantılı dosyayı kayıt türünde makro kodu bulundurmaz, ayrıca Excel 2007 dosya tipi içermez , XLS dosya türüne göre daha az yer kaplar XLSX uzantılı çalışma sayfasında 1 048 576 satır ve 16384 kolon sayısını desteklemektedir.

XLSM ;

Makro çalışma kitabı makro kodu barındıran Excel 2007 dosya tipi şeklidir.

XLSB ;

Excel ikili çalışma kitabı, Excel 2007 ve 2010 ( BIFF12 )  için ikili dosya biçimini desteklemektedir. Dosyalar az yer kaplamaktadır.

XLA ;

Bir tamamlayıcı eklentisi Excel 2003 Add-in Eklentisi ile çalışma sayfasını destekler VBA proje desteklemektedir.

XLT ;

Excel 97 ve 2003 şablonlarına ait ikili dosya biçimidir.

XLS ;

Makro kodu barındırabilen bu dosya uzantısında Excel 5.0 ile 2003 arasına kadar kullanılan dosya türüdür. BIFF8 veya BIFF5 , 65536 satır , 256 kolon desteklemektedir.

XLAM ;

Bu dosya türünde makro kodu barındırır fakat, xlsm den farklı olarak çalışma sayfası barındırmaz, ek kodlar çalıştırmayı destekler Excel 2010 ve Excel 2007 için XML tabanlı makro etkin eklenti biçimidir.

XLSTM ;

Makro şablon tipidir. Excel 2007 makro barındırırlar.

yukarıda bahsettiğimiz dosya uzantı tipleridir. Bu uzantı tipleri hangi versiyonları ve makro desteklediği konularda bildiklerimizi sizlere aktarmaya çalıştık. Bu konuda daha ayrıntılı konuya Microsoft sayfasından erişebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Excel Dosya Uzantı Tipleri Nelerdir? (1 Yorum)

Yorum Yaz

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın