Sponsorlu Bağlantılar

Excel de hücreleri birleştir ve ortala özelliği kullanma

1.053 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu konumuzda excel de birleştir ve ortala özelliği nasıl kullanılır? Bunu yazımızda sizlere anlatmaya çalışacağız.

İstediğiniz hücreleri tek hücreymiş gibi birleştirebileceğinizi biliyor muydunuz? Hücrelerde seçtiğiniz aralıkları tek hücre olarak “hücreleri birleştir” özelliği tek satır olarak gösterebilirsiniz. Bu bazen işlemlerde toplama, çıkarmada formüllerde hatalar da çıkarsa da işimize oldukça yaramaktadır.

EXCEL HÜCRELERİ BİRLEŞTİR NASIL KULLANILIR

İlk konumuz olan excel hücreleri birleştirme işlemi için tabloda yapmanız gereken ilk adım. Birleştirilecek hücreleri fare yardımı ile işaretliyoruz ve farenin sağ tuşu ile açılan menü de “hücreleri birleştir” menüsüne girmek olacaktır.

Hizala menüsü içinde olan “hücreleri birleştirme” seçtiğiniz hücreleri tek hücreymiş gibi birleştirmek için küçük kutuyu işaretliyoruz.

Böylece hücreleri birleştiriyoruz bu hücre içine yazdığımız formüller, yazıları ortalamak, hizalamak, yana yatık, alt, üst, orta yapmak için metin hizalama kısmını kullanacağız.

Metin hizalama kısmında “yönlendirme” yazan kısmında fare ile tutarak metinin açısını da değiştirebilirsiniz. Bunu sizlere aşağıda video anlatımda izleyerek daha net şekilde görebilirsiniz.

YOUTUBE VİDEO;

 

 

Yukarıda excel metin ortalama ve hücre birleştir özelliği nasıl kullanılır? Bunları sizlere resimli anlatım, video anlatım ile nasıl yapılacağına dair bilgi vermeye çalıştık. Hücre birleştirme konusunda sorularınız için sayfamızın hemen altında yorumlar kısmından bize ulaşabilir.

Diğer excel ile ilgili tüm soruları sorabilmek için soru sor sayfamızı kullanabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın