Sponsorlu Bağlantılar

excel de formül nasıl kullanılır?

982 views
Sponsorlu Bağlantılar

Microsoft office excel, işyerinde, evde, okulda ve aklımıza gelebilecek her yerde hesap tutarken, yazılar düzenlerken bile kullanacağımız bir elektronik tablodur.

O kadar faydası mevcut ki sayma ile bitiremeyiz, bir iş yerine başvuru yapacağımız bile cv ‘de kullanabileceğiniz ofis programları ve kullanım derecesine kadar sormaktadır. O yüzden Excel ayrıca bilmek önemlidir.

Tabi Microsoft Excel de formüller’den ibaret olduğu için formül nasıl kullanılır? formül kullanmayı mutlaka bilmek gerekmektedir. Formül kullanmak aslında ilk başlarda biraz karışık gelebilir fakat sonradan ne kadar kolay işlediği kullandıkça anlayacaksınız.

Excel de Formül Nasıl Kullanılır?

excel de formül kullanma iki yöntemle yapılmaktadır. Kullanılacak formül parametresini biliyorsanız “=” işareti ile başlayarak kullanabilirsiniz.

Microsoft Excel de formül kullanmak için hücreye = işareti yazarak başlıyoruz ardından formül parametresini yazacağız, örnek toplama yapmak için =topla formülü ve arasından toplanacak hücreleri yazmanız gerekecektir.

Yukarıda tabloda olduğu gibi =top ile başlarken otomatik tamamlanan formül listeleri sıralanacaktır buradan istediğiniz formülü seçerek hangi işlemi yapacaksanız devam edebilirsiniz.

Diğer Formül kullanma yolu ise Fx butonu kullanmak olacaktır. Yukarıda tabloda gördüğünüz formüllerin olduğu kısımda bu işareti göreceksiniz.

yukarıda örnek resimde gördüğünüz gibi işaretli alandaki Fx butonu ile karşınıza bir tablo açılacaktır. Bu tabloda yapacağınız işlem formülleri açıklaması ile karşınıza kategori şeklinde gelecektir. Buradaki yönlendirmeler ile formül kullanımı oldukça basittir.

Bu şekilde Excel de formül kullanımı sizlere anlatmaya çalıştık yeni başlayan acemiler için oldukça işe yaracak bir ders notu olarak kullanabilirsiniz. Yavaş yavaş yeni başlayanlar için pratik olarak kullanabilirsiniz ileri excelde artık farklı formülleme şekilleri , makrolar karşınıza çıkacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın