Sponsorlu Bağlantılar

Dxdiag Ekran Kartı’nı görmüyor hatası

3.435 views
Sponsorlu Bağlantılar

Dxdiag komutu , bilgisayarımıza herhangi bir program yüklemeden sistem özelliklerinin ne olduğunu bize gösteren bir Windows çalıştır komutu’dur. Dxdiag komutunu çalıştırmak için Win + R tuşları çalıştır penceresini açıyoruz ve bu dxdiag ( directx tanı aracı )  komutunu yazıyoruz.

dxdiag çalıştır komutu

 

Bu komut ile sistem bilgilerini toplayarak , bilgisayarınızda yüklü olan donanım parçaların özelliklerini ve işletim sistemi hakkında size bilgi vermektedir. Burada neleri görebilirsiniz kısaca bununla ilgili olarak bilgi vereyim.

Bilgisayar Adı , İşletim sistemi , Dil , Üretim Tarihi , Bios , İşlemci ,Bellek , Disk belleği dosyası

Direcxt Sürümü , ses kartı , ekran kartı bilgilerini sizlere verir. bu konumuzdaki hata ise directx ekran kartını görmüyor sorunu nasıl çözülür konusu üzerinde duracağız.

directx tanı aracı

Burada ekran kartı neden görmüyor? Sorun nereden kaynaklanıyor gibi bilgiler vermeye çalışacağım. Ekran kartını görmemesinin ilk ve temel nedeni sürücü hatalarıdır eğer ekran kartı sürücü yüklenmedi veya yanlış bir sürücü yüklenmiş ise ekran kartı directx tanı aracı üzerinde görünmez.

Bilgisayarınız’dan eski sürücüleri kaldırın  , eski sürücüleri bilgisayarınızdan kaldırdıkdan sonra regedit kayıtlarındaki eski girdileri Ccleaner Programı ile temizleyiniz. bu program çöp dosyaları silecektir.Eski Sürücüler Nasıl Silinir Hemen Öğren

Bunun için ekran kartı sürücüsünü resmi web sitesi üzerinden Ekran Kartı Marka ve Modeline göre işletim sistemin 32 / 64 bit yapısına göre indirin ve yeniden yükleyin.

Ekran Kartı Marka ve Modeli Nasıl Öğrenilir ? Hemen Öğren

Ekran kartı sürücüsünü yükledikten sonra şifayen bilgisayarı yeniden başlatın ve tekrar dxdiag komutu kullanarak ekran kartı görüp görmediğini kontrol ediniz.

Bu işlem sonucunda eğer sıkıntı devam ediyor ise , ekran kartını anakart üzerinden çıkartın ve slotları silgi ile temizleyin ve tekrar monte ediniz. kasa’nın elektrik bağlantıların kapalı olmasına dikkat ediniz.

Arama Tags & Etiket ;

dxdiag ekran kartını görmüyor , dxdiag ekran kartı yok diyor , ekran kartını görmüyor sorunu ve çözümü , dxdiag ekran kartı hatası Windows 7 , Windows 8 , Windows 10 hata , sorun , çözüm

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın