Sponsorlu Bağlantılar

dpc watchdog violation sorun çözümü windows 10

5.892 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu yazımızda dpc watchdog violation sorunu nasıl çözülür konusunda sizlere destek vermeye çalışacağız. Bu konumuzu soru-cevap sayfamızdan göndererek sorulara cevap arayan kullanıcılar için çözüm önerileri sunacağız.

dpc watchdog violation hatası genel olarak karşımıza mavi ekran hatası olarak çıkmaktadır. Windows 10 işletim sistemlerinde sık görmeye alıştığımız bu problemin çözüm adımlarını aşağıda vereceğimiz çözüm önerileri ile düzeltmeye çalışacağız.

Bu tip hatalar farklı nedenlerle karşımıza çıkabilmektedir. Bu sorunların en başında sürücü uyumsuzlukları, bilgisayarın ısınma sorunları, bozuk donanımlar nedeniyle yaşanan sorunlar başı çekmektedir.

Bizde bu yazımızda dpc watchdog violation hata çözümü için aşağıda sizlere kesin çözüm olmamak şartıyla sıraladık kesin olmamak şartıyla dediğimizde sorunun kaynağından farklı sistem hataları da bu tür sorunları tetiklemektedir.

DPC WATCHDOG VİOLATİON ÇÖZÜMÜ WİN 10

Aşağıda vereceğimiz çözüm adımları ile dpc watchdog violation problemini düzeltmeye çalışacağız. Şimdi hemen çözüm adımlarını vererek uygulayalım.

  • Microsoft Windows işletim sisteminin güncel olup olmadığını kontrol ediniz ve güncellemeleri yapınız.
  • İşletim sistemini güncellemesini yaptığınız veya güncel olması nedeniyle bilgisayarda programların sürücülerini güncelleyin. Bilgisayarda yüklü bulunan sürücüleri güncellemek için otomatik güncelleme programlarından faydalanabilirsiniz.

Bu programlar ile bilgisayarda yüklü sürücüleri otomatik olarak tarayacak eski sürümleri denetleyerek güncellemesini yapacaktır.

  • Bilgisayarda kullanmadığınız eski sürücüleri tespit ederek bunları kaldırın. Bunun için bilgisayarda yüklü eski sürüleri tespit etme yazımızı okuyarak kaldırınız.
  • Bilgisayarda regedit kayıtlarında bulunan çöp girdi kayıtları kaldırın. Bunun için en ideal program “ccleaner” programıdır.
  • Bilgisayarda yüklü antivirüs programını devre dışı bırakarak tekrar kontrol ediniz sorunun kaynağında güvenlik programları da olabilme ihtimalide vardır.
  • Bilgisayarda takılı ram bellekleri kontrol ediniz. Bunlardan biri arızalı ise mavi ekran hatası yapabilmektedir.

Bilgisayar kasasını tamamen kapatın ve ramleri yuvasından çıkarın ramlerin slotlarını silgi ile silerek tek tek takarak deneyin. Eğer bozuk ram varsa hangisinin bozuk olduğunu bu yöntemle tespit edebilirsiniz.

  • dpc watchdog violation sorunu çözümü için diğer bir çözüm yolu ise aygıt yönetici üzerinden harddisk sürülerini güncellemek olacaktır.

Bunun için win+r tuşuna basın ve çalıştır penceresine “devmgmt.msc” komutunu yazarak aygıt yöneticisini açınız.

IDE ATA/ATAPI denetleyicisi altında bulunan donanımı güncelleyin. Sorunun tekrar yaşanıp yaşanmadığını kontrol ediniz.

  • Bu sorun ayrıca ekran kartı tarafından da sorun çıkarabileceğini düşünerek ekran kartı güncellemesi yapınız.

Ekran kartı güncellemesi nasıl yapılır konusunda yazımızı okuyarak ekran kartının sürücülerini kontrol ederek güncellemesi gerçekleştiriniz. Nvidia, Asus, Amd, Sapphire, Zotac, İntel piyasada en çok bulunan modeller arasındadır.

dpc watchdog violation mavi ekran hatası sorununda son adımlarımız ise sistem geri yükleme olabilmektedir. Bu hatayı aldığınız zamandan öncesine bilgisayarını geri bir tarihe alabilirsiniz. Bunun için sistem geri yükleme nasıl yapılır yazımızı okuyarak sistemi geri bir zamana alabilirsiniz.

Yukarıda bahsini ettiğimiz dpc watchdog violation windows 10 hatası çözümü aynı zamanda Windows 8 işletim sistemi ve diğer eski sürümler içinde çözüm önerileri olarak geçmektedir. Bu konumuzda dpc watchdog violation nedir, sorun nasıl çözülür, nasıl düzelir konusunda sizlere destek vermeye çalıştık. 2019, 2020 yılında yeni çıkacak işletim sistemleri için sorunların devam edebileceğini de söyleyebiliriz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın