Sponsorlu Bağlantılar

Dns nasıl sıfırlanır?

767 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu konumuzda dns sıfırlama konusunda siz takipçilerimizden gelen sorulara cevaplar vermeye çalışacağız. Daha önceki konularımız da dns adresi nasıl değişir Windows 10, Windows 8, Windows 7 konularında bilgi vermeye çalışmıştık.

Bu konumuzda dns nasıl sıfırlanır konusunda sizlere resimli anlatım ile bilgilendirme yapacağız. Bu konularda bilgisi olanlar veya olmayanlar için servis sağlayacağınız dan aldığınız internet paketi aracılığıyla internete bağlanmak için ip adresi bu ip adreslerinde kullandığı dns sunucuları vardır. Web siteleri bu dns adreslerine kayıtlı oldukları için bazı dns sunucuları tarafından engellenmiş web sitelerine giriş yapabilmek için dns değiştirmek gerekebilir.

Bu denenle dns adresi değiştirme işlemi sıklıkla gerçekleşen bir olaydır. Site engellendiğinde dns değiştirmek bir çözüm yoludur. Önceki konularımızda dns adresleri içinde bilgilendirme yapmıştık en çok kullanılan dns adreslerini “güncel dns adresleri” yazımızda bulabilirsiniz.

Değişen domain name system belleğini temizlemek yeni bir dns adresi ile değiştirmek için dnsi sıfırlamak gerekebilir. Şimdi aşağıda vereceğimiz ipuçları ile dns adresini sıfırlamasını yaparak cache belleği temizleyelim.

DNS SIFIRLAMA WİNDOWS 10

Biz bunu Win 10 dedik fakat bu işlemi diğer işletim sistemlerinde de yapabilirsiniz. Bu konuda sizlere dns sıfırlama resimli anlatım ile uygulamasını yapabilirsiniz.

  • Windows Tuşu + R tuşuna birlikte basın
  • Çalıştır Penceresi açılacaktır.
  • Bu çalıştır penceresine “cmd.exe” komutunu yazın.
  • Açılacak dos penceresine “ipconfig /flushdns” komutunu yazın

Dos komutuna yazacağınız bu komutla dns önbelleğini temizleme işlemini gerçekleştirmiş oluyoruz ve sıfırlama işlemi yapıyoruz.

Böylece bağlantı sorunlarında bu işlem yararlı olacaktır. Dns önbelleği nasıl temizlenir? Bu sorunuza cevap olarak bu işlemi gerçekleştirebiliriz.

İPCONFİG FLUSHDNS İLE BİRLİKTE KULLANILAN KOMUTLAR

Dns cache belleği temizleme komutu ile birlikte kullanılan diğer komutlar ise aşağıda gibidir.

  • İpconfig /release
  • İpconfig /renew

Bu komutlarda ip adresini boşa çıkaran komut ve diğeri ise dchp sunucudan yeni ip adresi için kullanılan komuttur.

Bu konumuzda bilgisayar dns adresini sıfırlama konusunda siz takipçilere destek vermeye çalıştık. Bununla alakalı sorularınız için sayfamızın hemen altında yorumlar kısmından bize iletebilir ya da bilgisayar soru sor sayfamızdan tüm kategorilerde soru sorabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Dns nasıl sıfırlanır? (1 Yorum)

Yorum Yaz

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın